Policja inwestuje w narkotesty

30.03.2017 12:52

Komenda Główna Policji wypowiada wojnę kierowcom wsiadającym do pojazdów po THC i innych substancjach psychoaktywnych – poinformował portal wolnekonopie.pl.

Policja inwestuje w narkotesty fot. Piotr Jędzura / East News

W skrócie

Komenda Główna Policji wypowiada wojnę kierowcom wsiadającym do pojazdów po THC i innych substancjach psychoaktywnych – poinformował portal wolnekonopie.pl.

I nic w tym dziwnego. Coraz większym problemem w Polsce jest właśnie jazda pod wpływem narkotyków, o czym świadczą statystyki. Te z kolei z pewnością byłyby wyższe, gdyby nie ograniczone środki funkcjonariuszy. W latach 2013-2015 aż 13,5% badanych wykryto ślady świadczące o używaniu środków odurzających.

W całym roku 2015 zatrzymano ponad 1250 kierowców pod wpływem narkotyków, czyli dwukrotnie więcej niż kilka lat temu. Z kolei w 2016 przeprowadzono 3830 badań i ujawniono u 1147 osób ślady niedozwolonych substancji. Eksperci sugerują, że problem ten narasta i nie został obnażony na tyle, zważywszy na wciąż znikomą wykrywalność. Wyłapywane osoby mogą być jedynie wierzchołkiem góry lodowej.

Spośród używek, największą popularnością cieszy się marihuana, w której wykryciu mogą pomóc narkotesty. Warto wziąć sobie do serca przestrogi policji – w końcu kary za jazdę po narkotykach są takie same, jak za jazdę po spożyciu alkoholu, o czym przekonamy się zaglądając do kodeksu karnego, a konkretniej artykułu 178a:

"

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. "

Czas pokaże jakie rezultaty przyniosą przedsięwzięte środki.

RadioZET/wolnekonopie.pl/MS

Zagłosuj

To dobra inwestycja?

Oceń