Zamknij

Policja kupuje nowe nieoznakowane radiowozy

Redakcja
13.02.2019 13:35
nieoznakowany radiowóz
fot. PIOTR PIWOWARSKI/East News

Nowe nieoznakowane radiowozy trafią do polskiej policji. Tym razem 31 pojazdów zostanie wyposażonych w dwustrefową klimatyzację i metaliczny lakier. Samochody wyjadą na ulice pod koniec czerwca.

Nowe nieoznakowane radiowozy uzupełnią flotę polskiej policji. Aktualnie funkcjonariusze mają do dyspozycji: BMW serii 3 i Kię Stinger. Mundurowi już ogłosili nowy przetarg nieograniczony o wartości powyżej 144 tys. euro. Przedsięwzięcie jest rozszerzeniem programu „Bezpieczniej na drogach – nowoczesny sprzęt dla polskiej Policji”.

Nowe nieoznakowane radiowozy: Jakie warunki muszą spełnić pojazdy?

Jednym z kluczowych punktów dla radiowozów jest nadwozie typu sedan (kod AA). Rozstaw osi samochodów ma być większy od 2700 mm, a auta nie mogą być krótsze niż 4630 mm. Jedynie ich wysokość jest ograniczona (do 1540 mm).

Nowe nieoznakowane pojazdy policji muszą mieć mocny silnik: w grę wchodzi minimum 4-cylindrowa jednostka o pojemności 2.0 l i mocy 241 KM. Prędkość maksymalna pojazdów musi przekraczać 210 km/h, a do „setki” samochody powinny rozpędzać się w mniej niż siedem sekund.

Nowe radiowozy dla polskiej policji: O jakie modele chodzi?

Jakie modele spełniają te warunki? Do nich zaliczają się np. Alfa Romeo Giulia Veloce, Audi A4, Mercedes Klasy C czy Jaguar XE. Nazwy marek robią wrażenie. Radiowozy mają trafić do komend do 28 czerwca tego roku. Oznacza to, że nowe pojazdy zadebiutują w trakcie sezonu urlopowego.

Poza ceną, wymiarami i mocą silnika, innymi wymaganiami funkcjonariuszy jest emisja dwutlenku węgla i emisja zanieczyszczeń w postaci tlenków azotu. Dodatkowo mundurowi zakupią 51 egzemplarzy oznakowanych radiowozów, ale parametry tych aut różnią się od wymagań nieoznakowanych samochodów. Jednym z punktów jest mniejszy silnik o pojemności minimum 1.8 l i około 180 KM.

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/autokult.pl/MW