Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Policja nie zważa na niedokładne pomiary wideorejestratorów. Wciąż będą używane

01.03.2018 11:57
xxx zet

Sąd w Lublinie podważył pomiary z wideorejestratorów, które nie do końca odzwierciedlały rzeczywistość. Mimo decyzji policja nadal będzie z nich korzystać.

Wideorejestratory wciąż będą używane przez policję fot. policja.pl

Wszystko zaczęło się od Krzysztofa Hołowczyca, który został zatrzymany do kontroli. Chociaż sytuacja była najgłośniejszym przypadkiem w tej sprawie, problem zaczęto rozpatrywać szerzej, gdy policjanci posługujący się wideorejestratorem PolCam zarejestrowali u innego kierowcy przekroczenie prędkości o 43 km/h. W zapisie wideo można było zauważyć, że podczas wykonywania odcinkowego pomiaru prędkości radiowóz dopiero zbliżał się do auta, któremu mierzono szybkość.

Kłopoty z urządzeniami polegają na tym, że mierzona jest prędkość obrotowa kół samochodu, w którym znajduje się sprzęt, przez co otrzymany wynik przedstawia szybkość, z jaką porusza się radiowóz, a nie rejestrowane auto.

Główna przyczyna

Najczęstszym popełnianym błędem jest zmiana odległości pomiędzy radiowozem a samochodem, którego prędkość próbuje się ustalić. Oprócz tego nieprawidłowy wynik kontroli pojawia się również wtedy, gdy w policyjnym aucie wykorzystane zostaną opony o innym profilu niż ten, z którego używano w trakcie kalibracji wideorejestratora. Taką cechą charakteryzuje się sprzęt Videorapid2, który trafił do 140 najnowszych nieoznakowanych radiowozów BMW.

Zagłosuj

Czy policjanci powinni używać wideorejestratorów?

Sąd w Lublinie podważył pomiary policyjne, które miałyby karać kierowców za przekroczenie dozwolonej prędkości.  

— Przeczucie funkcjonariusza policji o tym, iż kierujący przekracza dozwoloną prędkość, nie wystarczy w sytuacji, gdy państwo, które reprezentuje, nie jest w stanie wyposażyć go w adekwatne dla potrzeb i możliwości technicznych XXI wieku urządzenie, które ustali i zabezpieczy dowód przekroczenia prędkości w sposób, który nie będzie budził wątpliwości — tłumaczył sędzia.

Wideorejestratory zostają

Z kolei Jarosław Zieliński pełniący funkcję sekretarza stanu w MSWiA zaznacza, że w komendach odbywają się cykliczne szkolenia dla mundurowych obsługujących wideorejestratory. Dodatkowo opiera się na decyzji Ministra Gospodarki z 2014 roku, który dopuszcza stosowanie tego typu urządzeń, a także zaznacza, że wideorejestratory posiadają zatwierdzenie Głównego Urzędu Miar i legalizację pierwotną i ponowną.

RadioZET.pl/MW

Oceń