Zamknij

Policja nie zważa na niedokładne pomiary wideorejestratorów. Wciąż będą używane

Redakcja
01.03.2018 11:57
Wideorejestratory wciąż będą używane przez policję
fot. policja.pl

Sąd w Lublinie podważył pomiary z wideorejestratorów, które nie do końca odzwierciedlały rzeczywistość. Mimo decyzji policja nadal będzie z nich korzystać.

Wszystko zaczęło się od Krzysztofa Hołowczyca, który został zatrzymany do kontroli. Chociaż sytuacja była najgłośniejszym przypadkiem w tej sprawie, problem zaczęto rozpatrywać szerzej, gdy policjanci posługujący się wideorejestratorem PolCam zarejestrowali u innego kierowcy przekroczenie prędkości o 43 km/h. W zapisie wideo można było zauważyć, że podczas wykonywania odcinkowego pomiaru prędkości radiowóz dopiero zbliżał się do auta, któremu mierzono szybkość.

Kłopoty z urządzeniami polegają na tym, że mierzona jest prędkość obrotowa kół samochodu, w którym znajduje się sprzęt, przez co otrzymany wynik przedstawia szybkość, z jaką porusza się radiowóz, a nie rejestrowane auto.

Główna przyczyna

Najczęstszym popełnianym błędem jest zmiana odległości pomiędzy radiowozem a samochodem, którego prędkość próbuje się ustalić. Oprócz tego nieprawidłowy wynik kontroli pojawia się również wtedy, gdy w policyjnym aucie wykorzystane zostaną opony o innym profilu niż ten, z którego używano w trakcie kalibracji wideorejestratora. Taką cechą charakteryzuje się sprzęt Videorapid2, który trafił do 140 najnowszych nieoznakowanych radiowozów BMW.

Zagłosuj

Czy policjanci powinni używać wideorejestratorów?

Liczba głosów:

Sąd w Lublinie podważył pomiary policyjne, które miałyby karać kierowców za przekroczenie dozwolonej prędkości.  

— Przeczucie funkcjonariusza policji o tym, iż kierujący przekracza dozwoloną prędkość, nie wystarczy w sytuacji, gdy państwo, które reprezentuje, nie jest w stanie wyposażyć go w adekwatne dla potrzeb i możliwości technicznych XXI wieku urządzenie, które ustali i zabezpieczy dowód przekroczenia prędkości w sposób, który nie będzie budził wątpliwości — tłumaczył sędzia.

Wideorejestratory zostają

Z kolei Jarosław Zieliński pełniący funkcję sekretarza stanu w MSWiA zaznacza, że w komendach odbywają się cykliczne szkolenia dla mundurowych obsługujących wideorejestratory. Dodatkowo opiera się na decyzji Ministra Gospodarki z 2014 roku, który dopuszcza stosowanie tego typu urządzeń, a także zaznacza, że wideorejestratory posiadają zatwierdzenie Głównego Urzędu Miar i legalizację pierwotną i ponowną.

RadioZET.pl/MW