Policja potwierdza – fotoradary są skuteczne

09.05.2017 13:03

Podczas Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, poinformował o tym, że w pierwszym kwartale 2017 było mniej o 360 wypadków, 1000 rannych i 119 zabitych, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Policja potwierdza – fotoradary są skuteczne fot. Bartosz Krupa / East News

Istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa mają fotoradary. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym obecnie dysponuje ponad 400 urządzeniami tego typu. Z danych wynika, że w 2016 r. wskutek kontroli, dokonywanej przy wykorzystaniu urządzeń rejestrujących należących do GITD, zweryfikowano 1 140 tys. naruszeń (w tym 105 tys. naruszeń dotyczących niestosowania się do sygnału świetlnego oraz 89 tys. naruszeń ujawnionych przez odcinkowy pomiar prędkości).

W oparciu o nie, po przeprowadzeniu Kontroli Jakości i odrzuceniu spraw nienadających się do dalszego procedowania (powodami negatywnej weryfikacji były m.in. pojazd cudzoziemca, nieczytelność zdjęcia, pojazd uprzywilejowany, niepełne dane właściciela z Centralnej Ewidencji Pojazdów) wygenerowano 861 tys. wezwań do właściciela pojazdu oraz wystawiono łącznie 430 tys. mandatów, włącznie z naruszeniami popełnionymi jeszcze w 2015. Wtedy było to analogicznie: 1 107 tys. naruszeń, 688 tys. wezwań do właściciela pojazdu oraz 328 tys. mandatów karnych.

Zdaniem GITD, urządzenia działające w ramach systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, zlokalizowane zostały w najbardziej niebezpiecznych miejscach na polskich drogach, gdzie konieczne jest ograniczenie prędkości w konkretnym punkcie.

Bardzo ważne ma być również uświadamianie ludzi o tym, jak mocno prędkość przekłada się na niebezpieczeństwo. Wraz z jej wzrostem, wydłuża się droga hamowania. Podczas zderzenia przy 50 km/h pasażerowie mają 80% szans na przeżycie, a przy prędkości 80 km/h – już tylko 40%.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Zgadzacie się, że fotoradary zwiększają bezpieczeństwo?

Oceń