Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel
Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Policja sprawdziła ilu kierowców zareaguje na pozorowany wypadek. Jest źle

07.12.2017 12:00

4 grudnia 2017 roku, policjanci z Kępic, wraz z miejscowymi strażakami oraz Urzędem Miasta, przeprowadzili akcję mającą na celu promowanie właściwych postaw u kierowców. W ramach działań upozorowali wypadek, by sprawdzić ile osób zareaguje na widok leżącego przy drodze mężczyzny. Egzamin „zdało” zaledwie skromne 10% uczestników ruchu drogowego.

Policja sprawdziła ilu kierowców zareaguje na pozorowany wypadek. Jest źle fot. policja.pl

Na drodze między Obłężem a Kępicami pozorant położył się przy drodze. Obok niego leżał rower. Wszystko wyglądało tak, jakby chwilę wcześniej w tym miejscu doszło do wypadku drogowego, a konkretniej – potrącenia cyklisty. Chodziło o wzbudzenie wśród kierowców refleksji i uwrażliwienie ich na tego rodzaju okoliczności. Funkcjonariusze przygotowując się do akcji zadbali o bezpieczeństwo przejeżdżających w pobliżu wyreżyserowanego zdarzenia drogowego.

Wyniki nie napawają optymizmem. Zaledwie 10 kierowców, spośród 100 samochodów mijających miejsce upozorowanego zdarzenia drogowego, zareagowało i zatrzymało się. Mundurowi wskazują, że prawidłowym działaniem w takich okolicznościach jest: wezwanie pogotowia i udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy. Ba, to wręcz obowiązek każdego z nas.

Pierwszą osobą, która zatrzymała się, była przedstawicielka handlowa, będąca w podróży służbowej:

"

Bardzo dużo jeżdżę i doskonale zdaję sobie sprawę, że na drodze może wydarzyć się wszystko. Czasem bywa niebezpiecznie. Dlatego reaguję. "

Osoby niereagujące były zatrzymywane kilkaset metrów dalej przez patrol dzielnicowy. Wręczano im ulotki z opisami zasad udzielania pierwszej pomocy. Najczęściej powodem braku reakcji był pośpiech – tłumaczyli, że nie chcą spóźnić się do pracy i liczyli, że ktoś inny zareaguje. Niektórzy z kolei uznali, że pozorant to nie ofiara zdarzenia drogowego, tylko pijak, który stracił przytomność.

Z kolei osoby,  które udzieliły pomocy poszkodowanemu, otrzymali apteczki samochodowe z logo inicjatorów akcji „Kieruj się sercem – bądź świadom na drodze”.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Zatrzymałbyś się, by udzielić pomocy?

Oceń