Zamknij

Policja testuje nowy radiowóz. Ma podnieść bezpieczeństwo na meczach [FOTO]

Redakcja
30.01.2019 16:03
nowy radiowóz policji
fot. policja.pl

Policja w Poznaniu otrzymała nowo zaprojektowany wóz patrolowo-interwencyjny Praetorian. Przez miesiąc funkcjonariusze będą testować radiowóz i sprawdzać, czy pojazd spełnia oczekiwania mundurowych.

Policja wkrótce będzie wyposażona w specjalny radiowóz patrolowo-interwencyjny. Do poznańskich funkcjonariuszy trafił prototyp samochodu Praetorian, który będzie testowany przez miesiąc w czterech jednostkach mundurowych.

Praetorian został stworzony w ramach projektu badawczo-rozwojowego. Jak podkreślają partnerzy, którzy współpracowali przy maszynie, radiowóz został stworzony z uwzględnieniem uwag i potrzeb policji.

Łącznie wzięto pod uwagę 20 autorskich pomysłów: od wyposażenia wewnętrznego do elementów znajdujących się na zewnątrz wozu. Jednym z głównych zamierzeń było zagwarantowanie wielofunkcyjności, którą udało się uzyskać po konfiguracji wnętrza. Dzięki temu służba mundurowych może być pełniona w komfortowych warunkach nawet podczas wielu godzin działań.

Praetorian: Wyposażenie policyjnego pojazdu

Nowy radiowóz policji ma występować w dwóch wersjach: patrolowej i wypadowej. W zależności od rodzaju akcji, auto ma zostać podzielone na specjalne strefy. W tej pierwszej kategorii, w samochodzie ma poruszać się minimum dwóch policjantów. W pierwszej strefie pojazdu ma znajdować się siedzenie dla kierowcy i pasażera, w drugiej stolik z fotelami. Natomiast ostatnia, trzecia strefa będzie przeznaczona dla klatki, dzięki której będzie można przetransportować osoby zatrzymane.

W trakcie działania wypadowego (np. na mecz czy koncert) w pojeździe może zmieścić się do ośmiu mundurowych. Pierwsza strefa pozostaje bez zmian. Jednak w drugiej może znaleźć się sześć foteli z centralnie ustawionym stolikiem, a w trzeciej zamiast klatki zamontowany zostanie stelaż, w którym będą dostępne zestawy i tarcze ochronne.

Praetorian jest po badaniach technicznych i przez miesiąc będzie wykorzystywany przez cztery jednostki poznańskiej policji. Pojazd otrzymał numer boczny 007 i już w najbliższy poniedziałek rozpocznie pracę w terenie.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/policja.pl/MW