Policja wzięła się za kierowców nadużywających lewego pasa ruchu

30.08.2017 10:59

Policjanci z drogówki w województwie zachodniopomorskim przeprowadzili wzmożone działania o nazwie „Ruch prawostronny”. Przyglądali się kierowcom niestosującym się do zapisów kodeksu na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.

Policja wzięła się za kierowców nadużywających lewego pasa ruchu fot. policja.pl

Funkcjonariusze tym działaniem chcieli przypomnieć ludziom, jednocześnie ich dyscyplinując, o tym, że kodeks drogowy nakłada na każdego kierowcę ruch prawostronny. W przepisach jest wyraźny zapis nakazujący poruszanie się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Niestety w Polsce bardzo dużo kierujących ignoruje ten paragraf, o czym wspomniał jeden z internautów:

"

Ilekroć włączam się do ruchu na drodze o dwóch lub trzech pasach w jednym kierunku, widzę pozostałych kierowców od razu wjeżdżających na co najmniej środkowy pas. Mimo że prawy jest wolny po horyzont. To absolutny standard. Jeszcze gorzej jest na autostradach. Tam nie brakuje osób mających bardzo dużo miejsca i nie zjeżdżających na prawy pas. Wychodzą z założenia, że skoro zaraz będą wyprzedzać, czyli za jakieś 5-10 sekund, to nie muszą zjeżdżać. Całe szczęście, że można wyprzedzać z prawej strony, do czego też niestety jestem zmuszany notorycznie. Zresztą, taki manewr obnaża niekompetencje i ignorancję pozostałych kierowców. Nie wytrącając prędkości można płynnie wyprzedzić mistrzów lewego pasa ruchu. Najlepsi są ci, którzy się pieklą, a sami popełniają wykroczenie. "

Pamiętajmy, że po zakończeniu manewru należy zjechać na prawy pas i nim kontynuować jazdę. Za niedostosowanie się do ruchu prawostronnego grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł oraz 2 punkty karne.

W trakcie czterodniowych działań policjanci zatrzymali do kontroli blisko 170 kierujących, którzy nie stosowali się do zapisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, dotyczących zasad ruchu prawostronnego. Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli 91 mandatów karnych, w pozostałych przypadkach kierujących pouczono.

Kierowcom nie pomoże tłumaczenie, że prawy pas ruchu jest w gorszym stanie technicznym lub to, że wkrótce zamierzają skręcić w lewo. Takie zachowania utrudniają poruszanie się innym kierującym i są niezgodne z obowiązującymi przepisami.

RadioZET/MS

Oceń