Zamknij

Policjanci nadal mogą zatrzymać dowód rejestracyjny. Jak wygląda proces?

Redakcja
08.10.2018 09:17
kontrola drogowa
fot. East News

Od 1 października kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Jednak policjanci wciąż mogą zatrzymać nam dokument wirtualnie.

Od początku miesiąca przy kontroli drogowej nie musimy pokazywać dowodu rejestracyjnego. Funkcjonariusze sprawdzą nasze dane w systemie CEPiK. Pomimo zmian mundurowi nadal mogą zatrzymać nasz dokument przez tzw. zatrzymanie elektroniczne.

W przypadku, gdy fizycznie będziemy posiadać dowód rejestracyjny, po jego zatrzymaniu tak naprawdę nie będzie on użyteczny. W momencie wirtualnego zatrzymania dokumentu policjant natychmiast wyśle powiadomienie do urzędu wydziału komunikacji. Jeszcze przed zmianą przepisów funkcjonariusze wysyłali dokument pocztą, a to trwało kilka dni. Z kolei w urzędzie dowód rejestracyjny lądował w depozycie.

Elektroniczne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego: Kto może to zrobić?

Od początku października notka o elektronicznym zatrzymaniu pojawia się w systemie CEPiK. Poza nią odnotowuje się również moment, w którym dokonuje się elektronicznego zwrotu dokumentu.

Wpisu o wirtualnym zatrzymaniu dokumentu mogą dokonać służby, które to zrobiły, czyli policja, ITD albo organ, który go wydał – wydział komunikacji danego starostwa. Tak naprawdę oznacza to, że z wnioskiem o zwrot dowodu rejestracyjnego możemy zwrócić się do dowolnej jednostki służby, która go zatrzymała. Jednak są pewne wyjątki.

Wirtualnego zwrotu dokumentu nie może wykonać diagnosta na stacji diagnostycznej. Tak samo nie może on elektronicznie zatrzymać dowodu. W razie negatywnego wyniku badania technicznego diagnosta fizycznie zatrzymuje nam dokument i informuje starostwo, tak samo, jak odbywało się to wcześniej. Wtedy dokument możemy odzyskać w urzędzie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW