Policjanci ostrzegają przed zwierzętami na drogach

05.09.2017 10:57

Policjanci z uwagi na wysokie ryzyko wtargnięcia zwierzęcia na jezdnię, apelują do kierowców o ostrożną jazdę w okolicach lasów. Przy okazji powołują się na zdarzenie drogowe, jakie miało miejsce w Podhuciu w miniony weekend, gdzie wprost pod nadjeżdżającego Lexusa wyskoczył łoś.

Policjanci ostrzegają przed zwierzętami na drogach fot. policja.pl

Na szczęście wspomniany incydent zakończył się bez żadnego poważnego uszczerbku na zdrowiu. Mężczyzna kierujący japońskim autem trafił do szpitala z ogólnymi potłuczeniami. Poważnie za to ucierpiało auto. Niestety wypadki drogowe z udziałem łosi należą do bardzo niebezpiecznych. Zwierzęta te są masywne i mają długie nogi, przez w wyniku uderzenia samochodu istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpadną przez przednią szybę do auta, powodując ogromne spustoszenie…

Mundurowi apelują o rozwagę i dostosowanie prędkości nie tylko do warunków atmosferycznych, ale także drogowych. Należy mieć na względzie fakt, że w każdym momencie na drodze może pojawić się przeszkoda w postaci człowieka, innego pojazdu lub zwierzęcia. Największe ryzyko na spotkanie tego ostatniego jest wczesnym rankiem i późnym popołudniem w okolicach obszarów leśnych.

Gdy zawczasu uda nam się dostrzec zwierzę na drodze, należy zwolnić i uważnie obserwować drogę oraz otoczenie. Warto być gotowym na ich różne reakcje na widok auta – niektóre są płochliwe, inne z kolei potrafią stanąć na chwilę nieruchomo na środku drogi. Nawet jeśli jedno zwierzę szybko przebiegnie przez drogę, trzeba być przygotowanym na kolejne – często trzymają się w grupach.

Grunt, by poruszając się drogami leśnymi stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Jeśli już dojdzie do wypadku, powinniśmy zachować się tak samo, jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego. Włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i zadzwonić po odpowiednie służby, w tym policję.

RadioZET/MS

Oceń