Policjanci w Rykach przeprowadzili akcję „Bezpieczny przejazd”

22.08.2017 13:03

W piątek, 18 sierpnia 2017 roku, ryccy policjanci przy współpracy ze Strażą Ochrony Kolei przeprowadzili działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym w ramach akcji „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj”.

Policjanci w Rykach przeprowadzili akcję „Bezpieczny przejazd” fot. policja.pl

Uczestnicy ruchu drogowego tego dnia mieli szansę natrafić na funkcjonariuszy w rejonie przejazdu kolejowego na ulicy Słowackiego w Rykach. Mundurowi przypominali kierowcom, pieszym i rowerzystom o zasadach bezpiecznego zachowania w takich miejscach. Poza udzielanymi poradami, rozdane zostały ulotki i gadżety nawiązujące do akcji. Jak twierdzą sami policjanci, przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony podróżujących. Co istotne – tego dnia stróże prawa nie odnotowali żadnych wykroczeń popełnionych w związku z nieprawidłowym przekraczaniem torowiska.

Wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, by zbliżając się do przejazdu kolejowego zachować szczególną ostrożność. Na widok czerwonego sygnału mamy obowiązek zatrzymać się przed przejazdem. Ruszyć możemy dopiero po całkowitym uniesieniu się szlabanu i wyłączeniu czerwonego sygnału. Gdy jesteśmy świadkami wypadków, natychmiast poinformujemy o nich policję i inne służby ratunkowe.

Należy mieć świadomość, że pociągi mają masę rzędu kilkuset ton, co przekłada się na bardzo długą drogę hamowania, nawet przy niewielkich prędkościach. Do zdecydowanej większości wypadków na przejazdach kolejowych dochodzi ze względu na naruszenie przepisów. Wielu zdarzeń można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięły rozwaga i wyobraźnia.

Szczególnie niebezpieczna jest próba pokonywania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem, ignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, omijanie zamkniętych półrogatek, a także przejeżdżaniem pod zamykającymi się zatorami. Nierzadko uczestnikami zdarzeń są piesi, przechodzący przez tory w miejscach niedozwolonych.

RadioZET/MS

Oceń