Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Policyjne wideorejestratory na kontrolowanym. Interpelacja posła PO do MSWiA

15.01.2019 09:00

Policyjne wideorejestratory, które znajdziemy w nieoznakowanych radiowozach, budzą sporo kontrowersji. Głównie chodzi o niedokładne pomiary prędkości mierzone przez te urządzenia. Całą sytuacją zainteresował się Józef Lassota, poseł PO, który wysłał interpelację w tej sprawie do MSWiA.

policyjny wideorejestrator fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Policyjne wideorejestratory PolCam i VideoRapid są od dłuższego czasu wykorzystywane przez funkcjonariuszy w nieoznakowanych radiowozach. Kłopot w tym, że urządzenia nie mierzą prędkości kontrolowanego pojazdu, lecz samego auta drogówki. Aby pomiar był wykonany poprawnie, na początku i końcu odcinka pomiarowego radiowóz musi być w takiej samej odległości od ściganego samochodu.

Poseł Platformy Obywatelskiej, Józef Lassota, przyznał, że zgłasza się do niego coraz więcej osób z prośbą o interwencję w sprawie nierzetelnego pomiaru prędkości przez te urządzenia. Wobec tego polityk PO zgłosił się z interpelacją do MSWiA, w której zapytał Joachima Brudzińskiego o słuszność stosowania przez policję zarówno wideorejestratora VideoRapid, jak i PolCam.

Lassota swoją argumentacją uzasadnia kilkoma przykładami. Jedną z nich jest sytuacja z Lublina, gdzie policja namierzyła urządzeniem PolCam pewnego kierowcę, który nie przyjął mandatu i sprawa trafiła do sądu. Wymiar sprawiedliwości orzekł, że materiał dostarczony przez mundurowych pokazuje tylko prędkość radiowozu, a nie pojazdu, którym jechał obwiniony zmotoryzowany. Finalnie kierowca został uniewinniony.

Dodatkowo poseł Lassota zaznaczył, że w styczniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Katowicach tłumaczył, że nagranie z wideorejestratora nie jest obiektywnym dowodem w sprawie sądowej. Również tutaj uniewinniono kierowcę.

Mimo że kierowcy zostali uniewinnieni, policja dalej korzysta z tych urządzeń i na ich podstawie wystawia mandaty. Poseł PO w interpelacji pyta Brudzińskiego, czy ten podejmie jakiekolwiek działania, aby rozwiązać problem.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto.dziennik.pl/MW

Oceń