Zamknij

Policyjne wideorejestratory na kontrolowanym. Interpelacja posła PO do MSWiA

Redakcja
15.01.2019 09:00
policyjny wideorejestrator
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Policyjne wideorejestratory, które znajdziemy w nieoznakowanych radiowozach, budzą sporo kontrowersji. Głównie chodzi o niedokładne pomiary prędkości mierzone przez te urządzenia. Całą sytuacją zainteresował się Józef Lassota, poseł PO, który wysłał interpelację w tej sprawie do MSWiA.

Policyjne wideorejestratory PolCam i VideoRapid są od dłuższego czasu wykorzystywane przez funkcjonariuszy w nieoznakowanych radiowozach. Kłopot w tym, że urządzenia nie mierzą prędkości kontrolowanego pojazdu, lecz samego auta drogówki. Aby pomiar był wykonany poprawnie, na początku i końcu odcinka pomiarowego  radiowóz musi być w takiej samej odległości od ściganego samochodu.

Poseł Platformy Obywatelskiej, Józef Lassota, przyznał, że zgłasza się do niego coraz więcej osób z prośbą o interwencję w sprawie nierzetelnego pomiaru prędkości przez te urządzenia. Wobec tego polityk PO zgłosił się z interpelacją do MSWiA, w której zapytał Joachima Brudzińskiego o słuszność stosowania przez policję zarówno wideorejestratora VideoRapid, jak i PolCam.

Lassota swoją argumentacją uzasadnia kilkoma przykładami. Jedną z nich jest sytuacja z Lublina, gdzie policja namierzyła urządzeniem PolCam pewnego kierowcę, który nie przyjął mandatu i sprawa trafiła do sądu. Wymiar sprawiedliwości orzekł, że materiał dostarczony przez mundurowych pokazuje tylko prędkość radiowozu, a nie pojazdu, którym jechał obwiniony zmotoryzowany. Finalnie kierowca został uniewinniony.

Dodatkowo poseł Lassota zaznaczył, że w styczniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Katowicach tłumaczył, że nagranie z wideorejestratora nie jest obiektywnym dowodem w sprawie sądowej. Również tutaj uniewinniono kierowcę.

Mimo że kierowcy zostali uniewinnieni, policja dalej korzysta z tych urządzeń i na ich podstawie wystawia mandaty. Poseł PO w interpelacji pyta Brudzińskiego, czy ten podejmie jakiekolwiek działania, aby rozwiązać problem.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto.dziennik.pl/MW