Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polityk PiS prowadził auto po spożyciu alkoholu

26.05.2017 13:51

21 maja 2017 roku radny PiS i wicestarosta powiatu mikołowskiego, Marek Sz., został zatrzymany przez policję pod Orzeszem za jazdę po spożyciu alkoholu.

Polityk PiS prowadził auto po spożyciu alkoholu fot. policja.pl

Jak wykazały badania, miał on 0,28 promila we krwi, co kwalifikuje się na wykroczenie, zgodnie z polskim prawem wyróżniającym 2 poziomy stężenia alkoholu, od których zależy odpowiedzialność sprawcy. Wyróżnia się stan po spożyciu (od 0,2 do 0,5 promila) i stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). W przypadku tego pierwszego, zastosowanie ma artykuł 87. kodeksu wykroczeń:

"

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. "

Stan nietrzeźwości to przestępstwo, o którym mowa w artykule 178a kodeksu karnego:

"

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. "

Decyzja o prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu jest jedną z gorszych, jakie może podjąć kierowca. Pijani kierowcy powodują ogromne zagrożenie w ruchu drogowym – mają problem z koordynacją, oceną odległości. Wolniej reagują na bodźce.

RadioZET/MS

Oceń