Zamknij

Polscy kierowcy będą płacić za jazdę po autostradach w Niemczech

Redakcja
07.02.2019 09:18
autostrada w Niemczech
fot. Shutterstock

Niemiecki rząd wprowadził przepis, na mocy którego wszyscy kierowcy samochodów osobowych z zagranicy będą musieli płacić za korzystanie z ich autostrad. Dzięki temu niemieccy zmotoryzowani otrzymają pełną rekompensatę przez obniżkę podatku drogowego.

Niemcy zastanawiają się nad wprowadzeniem ograniczeń prędkości na swoich autostradach. Jednak nie to jest największą bolączką wśród zmotoryzowanych. Na początku roku minister transportu Andreas Scheuer poinformował, że wszyscy kierowcy z zagranicy chcący skorzystać z niemieckich autostrad będą musieli zapłacić. Mimo że umowa została już podpisana, to Austriacy i Holendrzy nie zamierzają składać broni. Oba państwa uznały plan za dyskryminujący pozostałe kraje i zaskarżyły go do Trybunału Sprawiedliwości.

Jak podaje portal onet.pl, Nils Wahl, rzecznik generalny Trybunału, uznał, że propozycje są zgodne z prawem i nie dyskryminują kierowców pochodzących z innych państw. Jednocześnie Wahl będzie starał się oddalić skargę złożoną przez Austrię. Jego zdaniem Niemcy mają całkowite prawo do nałożenia takich opłat na autostradach, ponieważ pieniądze na budowę tych dróg i ich utrzymanie ponoszą z podatków drogowych. A dołożenie swoim mieszkańcom kolejnych opłat byłoby według niego nieuzasadnione.

Niemieckie autostrady będą płatne: Kiedy przepis wejdzie w życie?

Za jazdę samochodami osobowymi po niemieckich autostradach zagraniczni kierowcy zaczną płacić od października 2020 roku. Od tego momentu zmotoryzowani będą musieli mieć wykupioną odpowiednią winietę, której cena będzie uzależniona od jej ważności, pojemności silnika i szkodliwości wydzielania przez niego spalin. Konkretne kwoty jeszcze nie są znane.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/onet.pl, money.pl/MW