Zamknij

Poseł Kukiz’15 chce, aby przechodzenie na czerwonym świetle nie było zabronione

Redakcja
06.11.2018 09:31
czerwone światło dla pieszych
fot. Shutterstock

Paweł Szramka z Kukiz’15 chce odejść od karania pieszych za wejście na czerwonym świetle. Uważa, że przepisy w Polsce są o wiele surowsze niż w innych krajach Europy. Odpowiedź w tej sprawie wysłało już Ministerstwo Infrastruktury.

Paweł Szramka przekonuje, że przepis z zakazem wejścia przez pieszych na czerwonym świetle jest zbyt restrykcyjny, a „w wielu krajach Europy przechodzenie na czerwonym świetle nie jest zabronione”.

Polityk zaznaczył, że obowiązkiem pieszego jest upewnienie się, czy wchodząc na ulicę, nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Natomiast sygnał czerwony jest wyłącznie ostrzeżeniem dla pieszych, którzy muszą uważać na nadjeżdżające pojazdy, a nie obowiązkiem bezwzględnego zatrzymania się i czekania na zielone.

Zagłosuj

Czy przejście na czerwonym świetle powinno być dozwolone?

Liczba głosów:

Tak sytuację traktuje się m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Norwegii.

Dodatkowo polityk zauważył, że polskie prawo dla pieszych jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie, bo za przejście na czerwonym można otrzymać mandat w wysokości 100 zł. W związku z tym Szramka skierował się z pytaniem do przedstawicieli rządu o ewentualną zmianę Kodeksu wykroczeń.

Przejście na czerwonym świetle nie będzie zabronione? Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

Marek Chodkiewicz zaznaczył, że zniesienie zakazu przechodzenia na czerwonym świetle wniesie tylko jedną pozytywną rzecz, czyli zminimalizuje stratę czasu pieszego, który czeka na zmianę światła kosztem jego bezpieczeństwa.

Podsekretarz stanu w resorcie uważa, że takie rozwiązanie w żaden sposób nie poprawi bezpieczeństwa pieszych. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ogromną liczbę zdarzeń drogowych włącznie tych ze skutkiem śmiertelnym z udziałem pieszych. Wówczas możemy stwierdzić, że po wprowadzeniu takiego przepisu liczba wypadków z udziałem pieszych wzrośnie. Dlatego ministerstwo negatywnie oceniło propozycję zmian posła Kukiz’15.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/tvn24bis.pl/MW