Posel Kukiz'15 zaproponował zmiany w sygnalizacji świetlnej

09.03.2018 13:58
xxx zet

Poseł Paweł Szramka z partii Kukiz’15 nawołuje do zmian w sygnalizacji świetlnej. Złożył w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Infrastruktury. Pomysł polega na wcześniejszym ostrzeganiu kierowców przed zmianą świateł.

sygnalizacja świetlna fot. Adam Burakowski REPORTER

Przyczyną jest przejście koloru z zielonego na czerwony. Pomimo występowania przejściowej żółtej barwy pojawia się ona szybko i często zaskakuje kierowców. Chociaż wszyscy poruszający się samochodami osobowymi nie mają z tym większych kłopotów, ci prowadzący ciężarówki albo autobusy mają problemy z nagłym wyhamowaniem, zwłaszcza kiedy na drodze jest ślisko.

Osobówki sobie radzą, ale ciężarówki nie

- W praktyce kierujący pojazdem na drodze nie jest w stanie spodziewać się, w którym momencie jazdy sygnalizacja świetlna zmieni barwę z zielonej na żółtą, a następnie na czerwoną – napisał w interpelacji Paweł Szramka. - O ile kierujący zwykłymi samochodami osobowymi, jadąc zgodnie z przepisami ruchu drogowego, będą w stanie wyhamować i zatrzymać pojazd przed przejściem dla pieszych, o tyle kierowcy samochodów dostawczych oraz przede wszystkim dużych samochodów ciężarowych (TIR-ów) już nie.

- Obecna sygnalizacja świetlna może zatem prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, bądź wypadków na drodze – dodaje.

Proponowane zmiany

Poseł Kukiz’15 zaproponował, aby Polska wzorowała się na Litwie i Austrii, które wykorzystują system polegający na tym, że przed zmianą koloru miga ten, który obecnie świeci. Tak samo jest na przejściach dla pieszych, na których nie występuje żółte światło, lecz przed zmianą na czerwony miga zielony.

Paweł Szramka wystąpił z propozycją zastosowania specjalnego schematu na skrzyżowaniach: zielone, migające zielone, żółte i czerwone. Dalej czerwone, migające czerwone, zielone. W ostatnim przykładzie migający czerwony dałby sygnał kierowcom do przygotowania się do jazdy.

Zagłosuj

Czy to dobry pomysł zmiany sygnalizacji świetlnej?

- Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno kierowcy, jak i piesi, czują się bezpiecznie, ponieważ dokładnie wiedzą, ile czasu pozostaje im do zmiany świateł – stwierdził poseł Kukiz’15.

Zdałbyś na prawo jazdy? Rozwiąż quiz z pytaniami egzaminacyjnymi:

Quiz. Egzamin na prawo jazdy fot. Archiwum RadioZET.pl

RadioZET.pl/MW

Oceń