Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Posłowie wnieśli interpelację. Mówią stop pomiarom „na oko” przez nieoznakowane radiowozy

18.10.2017 14:56

Do ministra spraw wewnętrznych i administracji wpłynęła interpelacja nr 16251 w sprawie wideorejestratorów. Posłowie związani z ruchem Kukiz’15 wskazują na procedury generujące błędne wyniki pomiaru mierzonego pojazdu.

Posłowie wnieśli interpelację. Mówią stop pomiarom „na oko” przez nieoznakowane radiowozy fot. kadr z wideo

Wśród zgłaszających są: Paweł Szramka, Norbert Kaczmarczyk, Jarosław Sachajko, Paweł Skutecki, Jarosław Porwich, Maciej Masłowski, Wojciech Bakun. W interpelacji przeczytamy, że w najbliższym czasie na polskie drogi trafi 140 nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory Videorapid 2A:

"

Wideorejestrator (prędkościomierz kontrolny - nie mylić z wideoradarem) jest jednym z trzech najczęściej używanych na polskich drogach urządzeń, którym dokonuje się pomiarów prędkości pojazdów. Prędkościomierz kontrolny jest mylnie postrzegany jako przyrząd mierzący prędkość pojazdu nagrywanego, w sytuacji kiedy mierzy on wyłącznie prędkość radiowozu. Problem w tym, że z powodu nieuprawnionego zatwierdzenia przez Główny Urząd Miar z gruntu wadliwej i nieuczciwej - a z metrologicznego punktu widzenia niedopuszczalnej – metody pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym niemal każdy pomiar jest błędny, obarczony błędem grubym. "

W dokumencie przeczytamy o tym, że wideorejestrator nie spełnia warunków rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 lutego 2014 r. (oraz wcześniejszych, m.in. z 2007 r.) w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych i to aż w zakresie dwóch wymogów (§ 5):

"

1. Nie wskazuje pojazdu, którego prędkość została zmierzona czyli radiowozu, lecz inny pojazd, który zostanie nagrany.

2. Rejestruje i wskazuje wynik pomiaru prędkości pojazdu innego niż zarejestrowany w nagraniu, czyli wskazany przez urządzenie. Wskazuje wynik pomiaru prędkości radiowozu, a nie pojazdu który został nagrany. "

Kierowcy wielokrotnie są ofiarami działań policjantów – bezpodstawnie tracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów, co dla wielu z nich oznacza utratę możliwości zarobku i normalnego funkcjonowania.

W dodatku, metoda ustalania prędkości pojazdów w ruchu drogowym zdaniem posłów jawi się jako wadliwa i rodzi niebezpieczeństwo dla interesu publicznego, stanowiąc pokusę dla funkcjonariusza, dla którego ważniejsze od rzetelnego pomiaru są wykazywane wyniki i premie kwartalne oraz awanse.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Zgadzasz się z argumentami przytoczonymi w interpelacji?

Oceń