Zamknij

Prawo jazdy bez adresu. Nowy wzór dotyczy wszystkich kierowców

Redakcja
04.03.2019 11:10
prawo jazdy dokument
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Prawo jazdy ma nowy wzór. Z dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami zniknął adres. Wymiana obejmie wszystkich kierowców, nawet tych, którzy otrzymali go bezterminowo. Sprawdź, kiedy wymienić prawo jazdy.

Prawo jazdy przeszło kilka istotnych zmian. 4 marca zaczął obowiązywać nowy wzór dokumentu, który obejmie wszystkich kierowców. Celem modyfikacji jest dostosowanie aktualnych przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chociaż dotychczasowe dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami zachowają ważność na okres, na który zostały wydane, i tak prędzej czy później wszyscy kierowcy będą musieli je wymienić.

Prawo jazdy: Co się zmieni w dokumencie?

Wraz z wejściem przepisów w życie z prawa jazdy zniknął adres. Przed zmianą, każdy, kto zmienił adres, musiał zapłacić za wymianę dokumentu 100 zł i 50 gr plus opłaty za zdjęcie. Dzięki nowym przepisom w dokumencie uprawniającym do kierowania samochodem zniknie rubryka przeznaczona na adres, przez co właściciele pojazdów zaoszczędzą.

Tak wygląda nowy wzór prawa jazdy:
5c7a9d78d5cdf_o
fot. Ministerstwo Infrastruktury

Prawo jazdy: Kiedy trzeba je wymienić?

Wcześniej, poza zmianą adresu, prawo jazdy należało wymienić w przypadku zmiany imienia, nazwiska lub gdy dokument albo konkretna kategoria straciły ważność. Zmiana przepisów obejmuje wszystkich kierowców. Jednak nie oznacza to, że kiedy zasady zaczęły obowiązywać, nagle wszyscy zmotoryzowani muszą masowo wymieniać swoje dokumenty.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy, czyli uzyskanego przed 2015 rokiem, odbędzie się w latach 2028-2033. Wówczas kierowcy dostaną prawo jazdy z 15-letnim okresem ważności.

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/pomorska.pl/MW