Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Prawo jazdy bez egzaminów. Wszystkie uprawnienia z Czech za 700 zł

02.08.2018 09:23

W sieci można znaleźć ofertę, która mówi o tym, że w łatwy i szybki sposób można uzyskać prawo jazdy dowolnej kategorii. W dodatku nie trzeba zdawać żadnych egzaminów, a jedno uprawnienie to koszt 700 zł. Jednak dokument z Czech nie jest legalny.

prawo jazdy

Na pewnej czeskiej stronie internetowej pojawiło się ogłoszenie, które oferuje prawo jazdy dowolnej kategorii. Wystarczy, że prześlemy zdjęcie i podany swoje dane. Koszt takiej usługi to 700 zł. Pomysłodawcy przekonują, że nie są żadną firmą, lecz aktywistami, którzy „nie popierają obecnego systemu w Polsce”. Ich zdaniem, skoro żyjemy w wolnym kraju, to powinniśmy mieć wolny dostęp do posiadania prawa jazdy. W wyjaśnieniu tłumaczą się tym, że polskim egzaminatorom zależy wyłącznie na zarobieniu pieniędzy.

Autorzy pomysłu zapewniają dyskrecję, ale na stronie nie ma żadnego numeru telefonu ani adresu. Jedyny możliwy kontakt odbywa się poprzez formularz online na daną kategorię, w którym trzeba podać dokładnie pesel, adres, skan podpisu i zdjęcie do prawa jazdy. Wszystkie kategorie z wyjątkiem AM kosztują 700 zł. Za wybranie większej liczby uprawnień proponowana jest zniżka.

Wcześniej do podobnej sytuacji doszło na Ukrainie, skąd można było zdobyć tamtejsze prawo jazdy i wymienić je na polski dokument. Do tej pory 11 osób usłyszało zarzuty. Wszyscy przyznali się do winy. W najbliższym czasie prokuratura ma oskarżyć kolejne 40 osób. Tymi, którzy nie przyznają się do winy, może grozić więzienie.

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy fot. kadr z wideo

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń