Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Projekt zakłada profesjonalną rejestrację pojazdów

26.05.2017 10:04

Przedstawiciele klubów podczas pierwszego czytania w Sejmie opowiedzieli się za dalszymi pracami nad projektem zakładającym, że firmy będą miały możliwość przeprowadzania jazd testowych bez konieczności rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Projekt zakłada profesjonalną rejestrację pojazdów fot. materiały prasowe

Proponowane regulacje to ukłon w stronę między innymi dealerów. Mają one odciążyć ich od obowiązków administracyjnych. Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta nawet 20 tysięcy polskich firm. Decyzja o wydaniu profesjonalnej rejestracji ma być ważna przez rok. Projekt zakłada, że:

"

Dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi. Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego będzie wypełniany przez starostę oraz podmiot uprawniony. "

Podmiotami uprawnionymi do korzystania z profesjonalnych dowodów rejestracyjnych i tablic mają być przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce, zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów. Organem dokonującym rejestracji ma być starosta. Po wniesieniu opłaty administracyjnej i ewidencyjnej rejestracja będzie obowiązywała przez rok. Uprawnione podmioty będą mogły zamówić do 100 blankietów – wyjątek stanowić mają producenci.

Opłata za wydanie profesjonalnej rejestracji ma być nie wyższa niż 100 zł, a blankietu dowodu rejestracyjnego kosztować 20 zł. W szczególnych okolicznościach starostowie będą mogli uchylić decyzję o wydaniu rejestracji. Możliwe ma być także użycie jednego profesjonalnego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów.

Uregulowano także kwestie prowadzenia jazd testowych:

"

Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że pojazd podlegający profesjonalnej rejestracji będzie mógł być prowadzony nie tylko przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, ale też przez klienta oraz kierowcę wynajętego przez producenta. Obowiązujące przepisy przewidują, że jazdę testową może w praktyce wykonać jedynie osoba uprawniona, a potencjalny nabywca jest osobą towarzyszącą. Nowe przepisy pozwolą również na gromadzenie odpowiednich danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz umożliwią skuteczne sprawdzanie uprawnień do profesjonalnej rejestracji pojazdów przez organy kontroli ruchu drogowego. "

RadioZET/MS

Zagłosuj

To dobra zmiana?

Oceń