Projekt zakłada wyższe opłaty w strefach płatnego parkowania

30.08.2017 09:58

Już we wrześniu projektem zmian w strefie płatnego parkowania zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Nowelizacja zakłada wyższe opłaty w miastach liczących więcej niż 100 000 mieszkańców. Za pierwszą godzinę postoju zapłacimy nawet 9 złotych.

Projekt zakłada wyższe opłaty w strefach płatnego parkowania fot. kadr z wideo

Wspomniane działania mają na celu rozładowanie ruchu w centrach miast poprzez zwiększenie rotacji parkujących pojazdów. Urzędnicy liczą również na to, że część osób przesiądzie się z samochodu do komunikacji miejskiej, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Wysokość wprowadzonych opłat ma zależeć od samorządów. Zdaniem ekspertów, te nie będą miały problemów z podwyższeniem taryfy w strefach płatnego parkowania.

Projekt ma objąć także zmiany w czasie płatnego parkowania, umożliwiając naliczanie opłat również w weekendy. Przy okazji zwiększy się kara za zgubienie lub nieopłacenie parkometru. Obecnie wynosi ona 50 złotych. Pieniądze z tego tytułu mają zasilać budżety samorządowe.

Co ciekawe, powyższe zmiany według pierwotnych zapowiedzi miały obowiązywać jeszcze przed wakacjami dla 16 największych miast w Polsce, liczących powyżej 200 000 mieszkańców, takich jak: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Radom, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Z czasem jednak zmniejszono pułap do 100 000 mieszkańców. Tym samym nowe przepisy na własnej skórze odczują mieszkańcy aż 39 miast.

RadioZET/MS

Oceń