Przekręcanie liczników to nie tylko domena polskich handlarzy

11.04.2017 11:16

Na rynku wtórnym w Niemczech, Czechach, Słowacji i Polsce bardzo duży odsetek aut stanowią pojazdy z cofniętymi licznikami.  

Przekręcanie liczników to nie tylko domena polskich handlarzy fot. materiały prasowe

Wskazują na to różne raporty. Eksperci z ADAC wyliczyli, że nielegalne przekręcanie liczników powoduje roczne straty rzędu 6 miliardów euro w Niemczech. Sama czynność nie jest czasochłonna i w łatwy sposób pozwala podnieść wartość pojazdu nawet o kilka tysięcy euro. W Czechach straty wyliczono na równowartość 3,02 miliarda zł. Szacuje się, że na Słowacji aż 50% samochodów na rynku wtórnym ma przekręcone liczniki, podczas gdy w Niemczech to około 30%.

Liczby są zatrważające. Dodatkowym czynnikiem potęgującym problem jest fakt, że nie tylko amatorzy mają problem z wykryciem machlojek, ale także profesjonaliści, o czym wspomniał Oldrich Vanicek, dyrektor JUDr:

"

Opowiadamy się za surowszym prawem, które będzie zapobiegać procederom cofania liczników w prosty sposób, np. poprzez obowiązkowe wpisywanie przebiegu pojazdu przy okazji każdorazowej wizyty w serwisie i uzupełnianie bazy danych dostępnej dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Nasz klub samochodowy UAMK od kilku lat za pomocą licznych środków stara się zmniejszyć skalę tego problemu. "

Jeśli planujecie zakup auta, warto dowiedzieć się na co zwrócić uwagę podczas oględzin.

RadioZET/ADAC/MS

Zagłosuj

Co sądzicie o przekręcaniu liczników?

Oceń