Przełom. Mazda potwierdziła powrót silników Wankla

26.10.2017 11:55

Mitsuo Hitomi, szef działu zajmującego się opracowywaniem silników, potwierdził powrót jednostek Wankla. W najnowszej odsłonie mają one posłużyć jako tzw. „range extender” (wydłużenie zasięgu) dla aut elektrycznych.

Przełom. Mazda potwierdziła powrót silników Wankla fot. materiały prasowe

W praktyce oznacza to, że nie będą one napędzać pojazdu. Zamiast tego posłużą jako źródło zasilania, doładowując jednostkę elektryczną i w ten sposób wydłużając zasięg samochodu, który według obecnych planów ma zostać zaprezentowany w 2019 roku.

W 2015 roku Japończycy zaprezentowali koncepcyjny model RX-Vision przy okazji ujawniając, że jednostka Wankla mogłaby trafić do seryjnej produkcji. W końcu Mazda za cel postawiła sobie dopracowanie silnika rotacyjnego do takiego stopnia, w którym będzie spełniać wyśrubowane normy oraz wymagania klientów. Mimo wielu niepowodzeń i ograniczonych funduszy, producent zarzekał się, że będzie pracować nad rozwiązaniem tak długo, dopóki cel nie zostanie osiągnięty.

Firma pochodząca z kraju Kwitnącej Wiśni stworzyła dedykowany silnikowi Wankla zespół inżynierów składający się z 50 osób. Wszystko po to, by na rynek powrócił silnik rotacyjny, który jako jeden z wielu padł ofiarą coraz to ostrzejszych norm emisji spalin. Ostatnim seryjnie produkowanym samochodem napędzanym tego rodzaju motorem była Mazda RX-8.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Czy zawsze stosujesz się do obowiązujących ograniczeń prędkości?

Oceń