Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Przełom. Volvo od 2019 będzie produkować tylko hybrydy i auta elektryczne

06.07.2017 13:35

W oficjalnym oświadczeniu szwedzka marka oznajmiła, że każdy nowy samochód, który uzupełni gamę po 2019 roku, będzie wyposażony w silnik elektryczny. Co to oznacza?

Przełom. Volvo od 2019 będzie produkować tylko hybrydy i auta elektryczne fot. materiały prasowe

Koniec z autami napędzanymi wyłącznie jednostkami spalinowymi. Mało tego – według obecnych planów Volvo w latach 2019-2021 chce włączyć do gamy 5 w pełni elektrycznych modeli, spośród których dwa będą sygnowane przez dywizję opracowującą usportowione modele – Polestar.

Volvo tym samym chce sprostać oczekiwaniom klientów. To odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku samochodów i pierwszy krok, by raz na zawsze skończyć z produkcją aut napędzanych tradycyjnymi silnikami spalinowymi, o czym wspomniał dyrektor generalny Volvo, Hakan Samuelsson:

"

Tutaj chodzi o współczesnego konsumenta. Obserwujemy gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na auta elektryczne, dlatego chcemy dać klientom to, czego obecnie oczekują oraz sprostać ich wymogom w przyszłości. Możesz teraz wybrać którykolwiek model Volvo w wersji elektrycznej. Nasz komunikat oznacza także początek końca dla silników spalinowych. Już teraz pracujemy nad planem zakładającym sprzedaż miliona aut z napędem elektrycznym do 2025 roku. Mówimy bardzo poważnie – chcemy wdrożyć te plany w życie. "

Jeszcze bardziej ambitne plany ma Volkswagen, który już wkrótce chce oferować auta elektryczne w cenie podobnej, co analogiczne modele spalinowe. Do 2025 roku niemiecki producent planuje sprzedać 3 000 000 aut elektrycznych.

O tym jak drogie są samochody elektryczne można przekonać się przeglądając oferty poszczególnych producentów na polskim rynku. Za przykład posłużyć może miejski samochód, jakim jest Renault Zoe R90 22kWh. Mierzące 4084 mm auto wyposażone w silnik elektryczny o mocy 88 KM kosztuje od 121 900 zł. Jego zasięg według standardów NEDC wynosi 240 km. Nieco mocniejsza odmiana o zasięgu 403 km to wydatek od 131 900 zł w bogatszym wariancie wyposażeniowym Life.

RadioZET/MS

Oceń