Zamknij

Przełomowa decyzja sądu w sprawie nagrań z wideorejestratorów

Redakcja
16.07.2018 10:44
wideorejestrator policja
fot. policja.pl

Sąd Administracyjny w Szczecinie wydał przełomowy wyrok odnośnie do nagrań z policyjnego wideorejestratora. Organ orzekł, że takie nagranie to informacja publiczna, a policja, odmawiając udostępnienia filmu wideo, nie może stwierdzić, że chroni prywatność.

Wszystko zaczęło się od sytuacji, w której jeden z kierowców poprosił funkcjonariuszy o udostępnienie całości nagrania z wideorejestratora. Mężczyzna chciał sprawdzić wykroczenie, które popełnił. Jednak mundurowi nie przystali na jego prośbę. Policja wyjaśniała, że nie może udostępnić nagrania z powodu ochrony danych osobowych osób fizycznych. Argument potwierdził Komendant Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Sąd jednak wskazał inaczej. Zgodnie z prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie takie nagrania z wideorejestratora są informacjami publicznymi, dlatego na żądanie kierowcy policja powinna je udostępnić.

Jednocześnie organ nie odmówił prawa do prywatności osób, które są widoczne na nagraniu, ale przyznał, że odpowiednia instytucja musi być wyposażona w środki, które pozwolą na wprowadzenie takich zmian w materiale, które uniemożliwią identyfikację tych osób.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW