Zamknij

Przepis, który uchroni cię przed mandatem. Znasz go?

Redakcja
06.02.2019 09:57
kontrola policyjna
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

W większość państw Unii Europejskiej obowiązkowe wyposażenie pojazdów różni się od tego w Polsce. Wybierając się za granicę, możemy jednak uniknąć mandatu. W jaki sposób?

Przepisy obowiązujące w Polsce nakazują jazdę z trójkątem ostrzegawczym i gaśnicą. Jednak w samochodach zarejestrowanych w innych krajach Unii Europejskiej takie zestawy są zupełnie inne. Jako że zima w pełni, a wiele rodzin wyjeżdża na ferie za granicę, kierowcy powinni zachować czujność. Każdego roku poznajemy historie, kiedy w innym państwie zmotoryzowani zostali ukarani mandatem za brak obowiązkowego wyposażenia.

Co może policjant w trakcie kontroli drogowej? Jakie prawo ma kierowca? 

W UE wiele przepisów jest takich samych dla wszystkich państw członkowskich. Jednak ta zasada nie dotyczy prawa drogowego. Oznacza to, że co kraj, to inne wyposażenie. Dla przykładu: w Austrii i w Niemczech obowiązkowym wyposażeniem każdego auta powinien być zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. W Słowenii trzeba wozić ze sobą dodatkowo zapasowe żarówki.

Jednak kupowanie innych rzeczy obowiązujących w innych krajach nie ma żadnego sensu. Sami kierowcy z zagranicy nie kupują gaśnic, zanim przyjadą do Polski. W związku z tym tutaj bardzo pomocna jest tzw. Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Ten międzynarodowy traktat z 1968 roku określa ogólne zasady ruchu drogowego. W jednym z punktów czytamy, że wyjeżdżając samochodem za granicę, trzeba mieć tylko to, co obowiązuje nas w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany.

Aczkolwiek w trakcie kontroli dochodzi do sytuacji, w których policjanci mogą nie przyjmować tego do wiadomości. Jeżeli nie zgodzimy się na mandat, to przyda nam się pomoc prawna na terenie danego kraju. Możemy również zgłosić się o pomoc do polskiego konsulatu, do którego najlepiej jest zadzwonić od razu w trakcie kontroli.

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/autokult.pl/MW