Przez stawki minimalne wzrosną ceny kursów na prawo jazdy

21.02.2017 10:53

Eksperci poinformowali o możliwych wzrostach cen za kursy na prawo jazdy. To wynik podniesienia stawek minimalnych oraz wyższych kosztów za paliwo oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Przez stawki minimalne wzrosną ceny kursów na prawo jazdy

Stawki minimalne poszły w górę i wynoszą 13 zł brutto za godzinę. Ceny za OC z kolei systematycznie wzrastają, przy czym szczególnie drastyczne zmiany nastąpiły w 2016 roku. Sprawa dotyczy na tyle dużego grona osób i jest na tyle poważna, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przyjrzeć się ubezpieczeniom OC, sprawdzając czy nie doszło do zmowy cenowej. Ewentualna kara za brak wykupionej polisy może wynosić nawet 4000 zł. Sporo Polaków podaje fałszywe dane, by obniżyć stawkę, co zważywszy na możliwość skorzystania z legalnych sposobów wydaje się być złym pomysłem.

Wszystkie te czynniki mogą się wkrótce odbić na cenach kursów na prawo jazdy. Zdaniem specjalistów znacznych wzrostów spodziewać się możemy za parę miesięcy, kiedy warunki pogodowe się poprawią i będzie więcej chętnych. Obecnie ceny usług w ośrodkach szkolenia kierowców plasują się na poziomie od 700 do 1800 zł. W większych miastach to wydatek rzędu od 1000 do 1800 zł.

Co istotne – dla większości osób jazda samochodem jest po prostu przywilejem zarezerwowanym dla dorosłych, dlatego tak wielu nastolatków tuż po wkroczeniu w pełnoletność decyduje się na szkolenia i przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.

RadioZET/MS

Oceń