Przez turbodiesle w Europie ginie co roku 5000 osób

20.09.2017 10:58

Jak wynika z badań opracowanych przez magazyn naukowy Environmental Research Letters, spaliny pochodzące z „przyjaznych ekologicznie” turbodiesli, są przyczyną 5000 zgonów rocznie, spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.

Przez turbodiesle w Europie ginie co roku 5000 osób fot. materiały prasowe

Wnioski są tym bardziej zadziwiające, zważywszy na fakt, że dane dotyczą samej Europy. Naukowcy z Norwegii, Austrii, Szwecji i Holandii obliczyli, że około 10 000 zgonów rocznie w Europie można przypisać drobnym zanieczyszczeniom cząstkami stałymi, za emisję których odpowiedzialne są lekkie pojazdy napędzane silnikami wysokoprężnymi.

Niemal połowę z nich można byłoby uniknąć, gdyby emisje tlenków azotu w przypadku turbodiesli były zgodne z pomiarami wykonanymi w warunkach laboratoryjnych. Podobny efekt przyniosłoby zastąpienie jednostek wysokoprężnych benzynowymi.

Krajami o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu są Włochy, Niemcy i Francja, co zdaniem zespołu naukowców w dużej mierze wynika ze sporej popularności silników wysokoprężnych.

W dodatku to Stary Kontynent w największym stopniu odczuwa skutki nadmiernej emisji niebezpiecznych substancji do atmosfery przez silniki turbodiesla. W pozostałych częściach świata ten problem jest mniej poważny, zważywszy na znacznie mniejszą popularność tego rodzaju jednostek. Obecnie po Europie jeździ ponad 100 milionów turbodiesli, czyli dwa razy więcej niż na wszystkich pozostałych kontynentach razem wziętych!

W porównaniu do motorów benzynowych, silniki wysokoprężne emitują mniej dwutlenku węgla odpowiedzialnego za globalne ocieplenie, za to znacznie więcej tlenków azotu. Zdaniem autorów badania, w krajach Unii Europejskiej, a także Norwegii i Szwajcarii, to właśnie turbodiesle są odpowiedzialne za 40% emisji wspomnianych nieorganicznych związków chemicznych, które przyczyniają się do kwaśnych deszczów i smogów. Długotrwałe narażenie może powodować problemy z oddychaniem, podrażnienie oczu, utratę apetytu, bóle głowy i przewlekle zmniejszoną czynność płuc.

RadioZET/MS

Sprawdź w quizie, czy potrafisz odgadnąć odległości między miejscowościami:

QUIZ: Odgadnij odległość pomiędzy miejscowościami fot. materiały prasowe
Oceń