Przyciemniane szyby na zawołanie

26.04.2017 12:51

Na YouTubie pojawił się filmik, na którym widać ciekawy mechanizm, pozwalający na korzystacie przyciemnionych szyb lub zwyczajnych – w zależności od naszych potrzeb.

Przyciemniane szyby na zawołanie fot. kadr z wideo

Samo rozwiązanie jest dość proste. W drzwiach znajdziemy dwie szyby współpracujące z oddzielnymi siłownikami. Dzięki temu kierowca ma kompletną dowolność – może opuścić ciemne szyby, podnieść te standardowe lub na odwrót. Filmik, na którym widać jak działa ten mechanizm został zarejestrowany telefonem komórkowym:

Kwestie przyciemnianych szyb są uregulowane ustawowo. Szyba czołowa powinna mieć minimalną przepuszczalność światła na poziomie 75%, a boczne przednie – 70%. Właściciele za to mają pełną dowolność w przypadku pozostałych, pod warunkiem, że auto dysponuje dwoma lusterkami bocznymi. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj można mówić o zaletach i wadach.

W lecie wnętrze pojazdu wolniej się nagrzewa, zimą traci mniej ciepła. W dodatku można poczuć większą swobodę – drogocenne przedmioty pozostawione w aucie nie powinny być tak łatwo widoczne. Wadą może być ograniczona widoczność. Jeśli jednak szyby zostaną nadmiernie przyciemnione, możemy stracić dowód rejestracyjny i otrzymać mandat karny.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Podoba Wam się to rozwiązanie?

Oceń