Punkty karne online. Należy uważać na fałszywe strony

27.04.2017 10:23

24 kwietnia 2017 roku uruchomiona została e-usługa umożliwiająca kierowcom sprawdzenie liczby swoich punktów karnych przez internet. Wykorzystać ten fakt postanowili oszuści...

Punkty karne online. Należy uważać na fałszywe strony fot. materiały prasowe

Naciągacze stworzyli strony internetowe podszywające się pod oficjalny serwis do sprawdzania punktów karnych w internecie. W ten sposób chcą pozyskać od internautów ich dane oraz pieniądze. Mając to na uwadze, należy odwiedzać wyłącznie zaufane witryny.

Usługa umożliwiająca sprawdzanie liczby punktów karnych jest dostępna za pośrednictwem portalu obywatel.gov.pl. Żeby z niej skorzystać, wcale nie musimy uiszczać jakiejkolwiek opłaty. Jedyne czego potrzebujemy, to profilu zaufanego eGo w celu potwierdzenia naszej tożsamości.

Profil zaufany eGo można założyć w tradycyjny sposób, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub z wykorzystaniem zewnętrznych dostawców, tj. banków – PKO BP, Inteligo, ING, Envelo lub Millennium Bank. Wkrótce lista tych ostatnich ma zostać rozszerzona.

Jeśli zdecydujemy się na sprawdzenie punktów karnych przez internet, powinniśmy pamiętać, że usługa ma charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że widniejąca w systemie liczba punktów karnych może być nieaktualna w momencie, gdy policja nie wprowadzi na czas danych do ewidencji. Mając wątpliwości możemy się udać do najbliższego komisariatu w celu zweryfikowania uzyskanych informacji.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Zachowujesz przezorność podając dane w internecie?

Oceń