Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

RPO: prawo blokuje rozwój car-sharingu w Polsce. Czekają nas zmiany?

03.01.2018 10:02
xxx zet

Rozwój usług car-sharingu ma się przyczynić między innymi do poprawy jakości powietrza w polskich miastach. Mając to na względzie należałoby wprowadzić nowelizację przepisów, które zostały przyjęte ponad 20 lat temu. Tak przynajmniej twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który wystosował list do Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

RPO: prawo blokuje rozwój car-sharingu w Polsce. Czekają nas zmiany? fot. materiały prasowe

Zdaniem RPO rozpowszechnienie usług car-sharingu może przyczynić się do zredukowania liczby aut na drogach. Może, ale nie musi – problem leży w przepisach, które najzwyczajniej w świecie nie nadążają za nowoczesnymi rozwiązaniami. W końcu jeśli wypożyczamy samochód, korzystając z innowacyjnego systemu, narażamy się otrzymanie mandatu karnego. Powodem jest brak dowodu rejestracyjnego.

Problem dobitnie obrazuje historia z Wrocławia. Użytkownikom miejskich wypożyczalni samochodów elektrycznych grożą mandaty. Wypożyczalnia z kolei tłumaczy, że nie może przekazywać każdemu oryginału dowodu, dlatego że dziennie autem kieruje co najmniej kilka różnych osób. Istnieje spore ryzyko, że któryś z użytkowników zgubiłby dowód lub go zniszczył, a odtworzenie dokumentu jest skomplikowanym i żmudnym procesem.

To, jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca, określa art. 38 Prawa o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.). Wymaga ono (w pkt 2), by kierowca miał przy sobie dokument stwierdzający „dopuszczenie pojazdu do ruchu” – czyli prawo jazdy albo pozwolenie czasowe. Brak dokumentu jest karany jako wykroczenie, a „podejrzany” samochód może zostać odholowany na depozytowy parking strzeżony. Te przepisy powinny być poprawione – zauważa RPO – zgodnie z wytycznymi zawartymi w Konstytucji.

Treść listu napisanego do Andrzeja Adamczyka można znaleźć na stronie rpo.gov.pl.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Zgadasz się ze stanowiskiem RPO?

Oceń