Raport Instytutu Transportu Drogowego: Polacy bagatelizują ograniczenia prędkości

09.05.2018 12:53

Instytut Transportu Drogowego opublikował raport o ograniczeniu prędkości. Okazuje się, że ponad 90% kierowców bagatelizuje wszelkie ograniczenia i tuż po minięciu fotoradaru natychmiast przyspiesza, przekraczając dozwoloną prędkość.

fotoradar fot. East News

Wraz z początkiem stycznia 2016 roku z polskich dróg zniknęło około 400 fotoradarów, które były obsługiwane przez władze samorządowe. Wówczas po czterech miesiącach w kilku miejscach sprawdzono badania prędkości. Pomiarowe sesje przeprowadzono w trzech punktach w Warszawie i dwóch w Nowym Dworze Mazowieckim. W ciągu 24 godzin okazało się, że ponad 70% kierowców przekroczyło dopuszczalną prędkość, a 45% poruszało się prędkością większą od dopuszczalnej o 10 km/h.

W 2017 roku kontynuowano pomiary w dwóch sesjach. Wykazały one, że liczba kierowców przekraczających dozwoloną prędkość spadła z 73 do 54%. Podobnie było z przekraczającymi dopuszczalną prędkość o więcej niż 10 km/h, gdzie wynik spadł z 45 do 21%.

Raport ITD: Krótkotrwały efekt fotoradarów

Bez wątpienia fotoradary mają istotny wpływ na zachowanie kierowców. Jednak efekt jest krótkotrwały, a zmotoryzowani zmniejszają prędkość jedynie pod groźbą kary, a nie w trosce o swoje bezpieczeństwo i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Świadczą o tym wyniki innych badań przeprowadzonych w ubiegłym roku. W Warszawie na ulicy Modlińskiej wykonano pomiary prędkości przed i za fotoradarem. Udział kierujących przekraczających dopuszczalną prędkość o więcej niż 10 km/h zbliżających się do urządzenia spadł do 1-2%. Jednak ponad 90% zmotoryzowanych po minięciu fotoradaru natychmiast przyspieszało. Dodatkowo dwa kilometry dalej 53% kierowców przekroczyło prędkość dopuszczalną o więcej niż 10 km/h.

Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS nawołuje do podjęcia intensywnych działań i wprowadzenie zmian, gdzie zbyt szybka jazda wiązała się z ukaraniem kierowcy. Oprócz tego powinno wprowadzić się regularne badania prędkości, które w obiektywny sposób oceniałyby skuteczność wysiłków.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń