Zamknij

Resorty cyfryzacji i infrastruktury przygotowują kolejne rewolucje dla kierowców

Redakcja
18.10.2018 14:21
dokument prawa jazdy
fot. Piotr Jedzura REPORTER East News

Brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy, likwidacja karty pojazdu, możliwość pozostawienia poprzednich numerów rejestracyjnych, likwidacja naklejki na szybę z numerem rejestracyjnym to ułatwienia, które chcą wspólnie wprowadzić w życie resorty cyfryzacji i infrastruktury – poinformowali w czwartek szefowie tych resortów.

Oba ministerstwa chcą, by zmiany wchodziły w życie stopniowo, począwszy od 2019 r., gdyż niektóre wymagają zmian prawnych.

– Chcemy zlikwidować karanie za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy, chcemy pójść tą samą ścieżką, co w przypadku dowodu rejestracyjnego – powiedział w czwartek na konferencji minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zmiany dla kierowców: Co zaplanowały ministerstwa?

Obecny na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że eksperci z obu resortów uznali, że karta pojazdu obecnie nie jest niezbędna, nie tworzy wartości dodanej dla właścicieli pojazdów czy urzędów, które zajmują się ewidencjonowaniem pojazdów.

– Uważamy też, że należy odejść od tego, aby każdy pojazd był oznaczony nalepką kontrolną na szybie. [...] Będziemy też chcieli zamienić w rzeczywistość propozycję, aby móc zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, bez względu na wątpliwości, z jakiego województwa dany samochód pochodzi – dodał minister Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury powiedział, że nowe ułatwienia dla kierowców przyniosą im pewne oszczędności. Przypomniał, że obecnie wydanie karty pojazdu kosztuje 75,5 zł, a zachowanie poprzednich numerów rejestracyjnych pozwoli na zaoszczędzenie 99,5 zł.

Z kolei Zagórski przypomniał, że od 1 października tego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC.

Minister cyfryzacji zapowiedział też możliwość rejestracji pojazdu online u profesjonalnego sprzedawcy. Ponadto raport wygenerowany w usłudze „Mój pojazd” stanie się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Pakiet ułatwień dla kierowców przewiduje także odstąpienie od obowiązkowych kursów/szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym, na rzecz kursów w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy tylko dla tych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/MW