Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rewolucja w przepisach? Chodzi o starszych kierowców

03.01.2019 15:26

Unia Europejska zapowiedziała zmiany w przepisach dla starszych kierowców. Urzędnicy planują wprowadzenie obowiązkowych badań dla starszych kierowców we wszystkich krajach członkowskich.

starszy kierowca fot. Shutterstock

Często w komunikatach policji pojawiają się wiadomości o wypadkach z udziałem starszych kierowców. Szczególnie po tragicznych zdarzeniach powraca dyskusja nad weryfikacją zdrowia seniorów za kierownicą i ich zdolności do kierowania pojazdami. Lekarze przyznają, że wprowadzenie obowiązkowych badań to słuszna idea.

Zagłosuj

Czy popierasz pomysł obowiązkowych badań dla kierowców powyżej 60. roku życia?

Ministerstwo Infrastruktury zdaje się też popierać ten pomysł, ale ostatecznie nie podjął decyzji o podjęciu takiej inicjatywy. W zamian za to ministerstwo woli stawiać na kampanie informacyjne. W ostatnim czasie Marek Chodkiewicz, wiceminister w resorcie infrastruktury zaznaczył, że ministerstwo wprowadza darmowy system szkoleń i warsztatów w ośrodkach ruchu drogowego dla seniorów.

Obowiązkowe badanie wzroku co roku dla wszystkich kierowców w Polsce?

Jednak eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego nawołują, że to stanowczo za mało, dlatego proponują zmiany w przepisach. Podobnie myślą urzędnicy UE, którzy planują wprowadzenie obowiązkowych i regularnych badań dla kierowców powyżej 60. roku życia we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Do momentu wejścia nowych zasad w życie, eksperci radzą, żeby seniorzy nie czekali do zmian, tylko dobrowolnie zgłosili się na badania okresowe, które sprawdzą ich zdolność do kierowania pojazdami.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/rp.pl/MW

Oceń