Zamknij

Rewolucja w przepisach? Chodzi o starszych kierowców

Redakcja
03.01.2019 15:26
starszy kierowca
fot. Shutterstock

Unia Europejska zapowiedziała zmiany w przepisach dla starszych kierowców. Urzędnicy planują wprowadzenie obowiązkowych badań dla starszych kierowców we wszystkich krajach członkowskich.

Często w komunikatach policji pojawiają się wiadomości o wypadkach z udziałem starszych kierowców. Szczególnie po tragicznych zdarzeniach powraca dyskusja nad weryfikacją zdrowia seniorów za kierownicą i ich zdolności do kierowania pojazdami. Lekarze przyznają, że wprowadzenie obowiązkowych badań to słuszna idea.

Zagłosuj

Czy popierasz pomysł obowiązkowych badań dla kierowców powyżej 60. roku życia?

Liczba głosów:

Ministerstwo Infrastruktury zdaje się też popierać ten pomysł, ale ostatecznie nie podjął decyzji o podjęciu takiej inicjatywy. W zamian za to ministerstwo woli stawiać na kampanie informacyjne. W ostatnim czasie Marek Chodkiewicz, wiceminister w resorcie infrastruktury zaznaczył, że ministerstwo wprowadza darmowy system szkoleń i warsztatów w ośrodkach ruchu drogowego dla seniorów.

Obowiązkowe badanie wzroku co roku dla wszystkich kierowców w Polsce?

Jednak eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego nawołują, że to stanowczo za mało, dlatego proponują zmiany w przepisach. Podobnie myślą urzędnicy UE, którzy planują wprowadzenie obowiązkowych i regularnych badań dla kierowców powyżej 60. roku życia we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Do momentu wejścia nowych zasad w życie, eksperci radzą, żeby seniorzy nie czekali do zmian, tylko dobrowolnie zgłosili się na badania okresowe, które sprawdzą ich zdolność do kierowania pojazdami.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/rp.pl/MW