Rocznie 650 kierowców w Belgii karanych jest za zbyt wolną jazdę

24.07.2017 10:55

Belgijska policja co roku wypisuje około 650 mandatów za zbyt wolną jazdę. I nie ma co się dziwić – poruszanie się z przesadnie niską prędkością może powodować zagrożenie na drogach, a także negatywnie wpływa na płynność ruchu.

Rocznie 650 kierowców w Belgii karanych jest za zbyt wolną jazdę fot. materiały prasowe

Około 150 osób karanych jest za jazdę na autostradach poniżej minimalnej prędkości 70 km/h. Pozostałe 500 mandatów otrzymują kierowcy, którzy bez powodu poruszają się przesadnie wolno w stosunku do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Uzasadnienie dla karania kierujących jeżdżących zbyt wolno jest jak najbardziej zasadne – wlokąc się, szczególnie na drogach szybkiego ruchu, powoduje się zagrożenie.

W Polsce policjanci również mogą dyscyplinować kierowców. Jeśli prędkość auta utrudnia ruch pozostałym użytkownikom dróg, na prowadzącego pojazd mechaniczny może zostać nałożony mandat karny w wysokości od 50 do 200 zł, wraz z 2 punktami karnymi. Z kolei w przypadku gwałtownego hamowania w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa lub jego utrudnienie, trzeba liczyć się z mandatem od 100 do 300 zł.

Same regulacje mają na celu minimalizować niebezpieczne sytuacje drogowe, a także pozytywnie wpływać na płynność ruchu.

RadioZET/MS

Oceń