Rośnie sprzedaż opon w Polsce

26.05.2017 12:30

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego poinformował o odnotowanym 14% wzroście sprzedaży opon dla samochodów osobowych, do 14 milionów sztuk w porównaniu z analogicznym okresem 2016.

Rośnie sprzedaż opon w Polsce fot. materiały prasowe

Sprzedaż ogumienia letniego wzrosła o 12%, zimowego o 43%, a całorocznego – o 25%. Znacząco zwiększyła się liczba nabywców opon w segmencie SUV (o 21%) i VAN (o 9%). Jak wskazują specjaliści – taki stan rzeczy jest w sporym stopniu związany ze wzrostem liczby zakupionych samochodów. W pierwszym kwartale 2017 roku zarejestrowano ponad 125 000 nowych pojazdów.

Dobre ogumienie to podstawa bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że to jedyny element łączący auto z nawierzchnią. Nic dziwnego, że to także warunek konieczny dla dopuszczenia pojazdów do ruchu. Bardzo istotne jest również dbanie o właściwe ciśnienie w oponach, dlatego należy regularnie je sprawdzać – przynajmniej raz w miesiącu, na zimno, przed ruszeniem albo po 2 km przejechanych spokojnym tempem. Niedopompowana opona w długiej trasie mocniej się rozgrzewa, przez co zwiększa się ryzyko jej pęknięcia. W dodatku łatwiej stracić przyczepność i wydłuża się droga hamowania.

Kupując opony należy zwrócić uwagę na rozmiar, indeksy nośności i prędkości, etykiety, parametry (hamowanie na mokrej i suchej nawierzchni, właściwości jezdne itd.), a także symbol homologacji europejskiej.

RadioZET/MS

Oceń