Rowerzysta jadący pod prąd spowodował kolizję

25.04.2017 11:49

Kamera monitoringu w Gliwicach zarejestrowała wypadek z udziałem rowerzysty, który jechał ulicą pod prąd.

Rowerzysta jadący pod prąd spowodował kolizję fot. kadr z wideo

Jak przekonują świadkowie, chwilę wcześniej mężczyzna wypożyczył rower. Nie zdążył nim przejechać więcej niż kilkaset metrów. Szczęśliwie groźnie wyglądające zdarzenie zakończyło się bez większych szkód. Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci. Jak się okazało, sprawca kolizji był świadomy tego, że ulica była jednokierunkowa i mimo to, zdecydował się na jazdę pod prąd.

Nierozważnego rowerzystę ukarano mandatem karnym w wysokości 250 zł. Dodatkowo spoczywa na nim obowiązek pokrycia wyrządzonych szkód. Przebieg zdarzenia możecie zobaczyć na nagraniu:

Przy okazji publikacji tego nagrania, w internecie rozgorzała dyskusja dotycząca rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego. Nie brakuje mało przychylnych komentarzy:

"

Jako pieszy raczej nie miałem złych doświadczeń z kierowcami samochodów. Za to z rowerzystami już tak. Raz niemalże zostałem potrącony przez kobietę jadącą na jednośladzie, która zignorowała czerwone światło. Gdybym sekundę ruszył, widząc zielone światło dla pieszych, doszłoby do kolizji. Innym razem chciałem przejść na jednopasmowej, jednokierunkowej drodze na chodnik po drugiej stronie Popatrzyłem w prawo. Nic nie jechało. Po chwili rowerzysta jadący pod prąd przejechał mi tuż przed nosem.

Nie oceniam całej grupy przez pryzmat pojedynczych przypadków. Biorę pod uwagę fakt, że łatwiej nam zapamiętać złe sytuacje. Tak samo mnie, jako kierowcę, poszczególni rowerzyści wkurzali swoimi zachowaniami, wymuszaniem pierwszeństwa, przejazdem na czerwonym świetle, dynamicznym przejeżdżaniem wzdłuż przejść dla pieszych itd… "

Rowerzyści spośród wszystkich użytkowników dróg są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo, obok pieszych i motocyklistów. Kolizja z ich udziałem wielokrotnie kończy się na poważnych uszczerbkach na zdrowiu, a niekiedy śmierci.

Ubezpieczenie dla rowerzystów?

Jednym z pomysłów inicjatywy społecznej „EL 00000 Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi” było wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów. Wszystko przez osoby niemające zbyt dużego pojęcia o przepisach ruchu drogowego, którzy często po zderzeniu z samochodem po prostu uciekają.

Obecnie w przypadku spowodowania szkód przez rowerzystę, kierowca ma dwie możliwości ubiegania się o rekompensatę – może dogadać się ze sprawcą lub dochodzić swoich praw w sądzie. Oczywiście z perspektywy prawa cyklista odpowiada za wyrządzoną szkodę na zasadach ogólnych prawa cywilnego – zgodnie z artykułem 415 kodeksu cywilnego ponosi on osobistą odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Musi więc zapłacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni.

Co ciekawe, w żadnym z krajów należących do Unii Europejskiej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie jest obowiązkowe. Wyjątkiem była Szwajcaria, która jednak 1 stycznia 2012 roku zrezygnowała z obligatoryjnych ubezpieczeń OC dla rowerzystów, czyli tzw. Haftpflichtversicherung. Powodem była niska efektywność ekonomiczna.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Jakie macie doświadczenia z rowerzystami?

Oceń