Równoczesna zmiana pasa ruchu: Kto ma pierwszeństwo?

03.09.2018 14:46

Wydaje się, że to bardzo prosty manewr. Jednak często na ulicach miast widzimy, jak na środkowy pas jednocześnie próbuje zjechać kierowca jadący lewym i prawym pasem. Przepisy w tej kwestii jasno precyzują, który z nich ma wtedy pierwszeństwo.

cztery pasy ruchu fot. GERARD REPORTER

Kiedy na jezdni mamy minimum trzy pasy ruchu w jednym kierunku, a kierujący samochodami poruszający się skrajnymi pasami zamierzają wjechać na środkowy, pierwszeństwo ma ten, który wjeżdża z prawej strony. W manewrze obowiązuje zasada prawej ręki, która dotyczy również skrzyżowań dróg równorzędnych, gdzie kierowca na lewym pasie musi przepuścić kierującego po prawej stronie.

Identyczne reguły dotyczą też sytuacji, w której jednym i nierozdzielnym pasem ruchu mogą jechać dwa samochody, a pas się zwęża. W przypadku braku znaków informujących o tym pasie, który się kończy, pierwszeństwo ma zawsze ten pojazd, który znajduje się po prawej stronie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że jeśli szeroki pas ruchu nie jest nierozdzielny, jadący prawym pasem nie może wyprzedzać samochodów jadących po lewej stronie, przy osi drogi. Wyjątkiem jest minięcie auta, które np. zatrzymało się do skrętu w lewo.

W praktyce w trakcie zmiany pasa ruchu musimy zachować szczególną ostrożność. W sytuacji, kiedy jedziemy lewym pasem, w lusterku widzimy wyłącznie górną środkową część jezdni. W przypadku, gdy pojazd z prawej strony chce w tym samym czasie zająć to samo miejsce, pozostanie dla nas niewidoczny. Wówczas nie możemy liczyć wyłącznie na lusterka – dla pewności możemy obejrzeć się przez ramię.

Jednak same przepisy często są weryfikowane przez życie. Chociaż możemy mieć pierwszeństwo, nie znaczy to, że inny kierowca będzie tego samego zdania. Kiedy ktoś próbuje na siłę wcisnąć się na środkowy pas, zamiast wciągać się w kłótnię i wojnę na trąbienie, lepiej odpuścić i bezpiecznie poczekać.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/oskduet.pl/MW

Oceń