Zamknij

Rozpoczęcie roku szkolnego: Przepisy, o których warto pamiętać

Redakcja
03.09.2018 09:38
policja przy szkole
fot. Piotr Mecik East News

Każdego roku wraz z początkiem szkoły policja organizuje akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze kontrolują okolice szkół i szkolne autobusy, jednocześnie przypominając o najważniejszych zasadach ruchu drogowego dla dzieci. Jak się okazuje, nie wszyscy znają te przepisy.

Policjanci upominają rodziców, aby pamiętali o tym, że nie każdy pierwszoklasista jest samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. W art. 43 Prawa o ruchu drogowym znajdziemy wzmiankę mówiącą o tym, że każde dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi, wyłącznie pod opieką osoby mającej co najmniej 10 lat. Jednak ta zasada odnosi się do strefy zamieszkania i dróg przeznaczonych wyłącznie dla pieszych.

Wraz z początkiem września nieubłaganie zbliża się jesienna szaruga. W związku z tym policjanci podkreślają, że istotny dla dziecka jest także odpowiedni strój. Ważne jest, aby pociecha nosiła elementy odblaskowe, które poprawią widoczność na drodze i zwiększą bezpieczeństwo.

Ponadto mundurowi zwracają uwagę kierowcom, aby ci pamiętali o zachowaniu szczególnej ostrożności w okolicach szkół i przedszkoli, wokół których po wakacjach ruch na pewno będzie większy. Dodatkowo funkcjonariusze podkreślają, że dzieci wracające do nauki po wakacjach często są zdekoncentrowane po dwumiesięcznej przerwie, dlatego nie uważają i nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. W związku z tym konieczne będzie stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW