Zamknij

Rozszerzenie uprawnień kategorii B stanie się faktem. Sejm poparł projekt

Redakcja
04.10.2018 09:49
dokument prawa jazdy

Posłowie planują ponownie rozszerzyć uprawnienia kategorii B. Teraz kluby sejmowe zapowiedziały, że kierowcy będą mogli jeździć trójkołowymi motocyklami.

We wrześniu tego roku sejm ogłosił, że trwają prace nad projektem, który ma rozszerzyć uprawnienia na kategorię B. Według obecnych przepisów każdy posiadający prawo jazdy kategorii B po trzech latach może prowadzić motocykl z silnikiem o pojemności do 125 cm³ i mocy 11kW w stosunku mocy do masy 0,1 kW/kg. Teraz przyszła pora na trójkołowce.

Do sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z poselskim rozporządzeniem zmotoryzowani mający prawo jazdy od co najmniej trzech lat będą mogli prowadzić też motocykle trójkołowe.

– W szczególności chodzi tu o osoby niepełnosprawne, które nie mogą ze względu na niepełnosprawność przystąpić do zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. A – zaznacza Bogdan Rzońca z PiS.

Jerzy Paul z partii rządzącej przekonywał, że zmiany w uprawnieniach pobudzą rynek motoryzacyjny i spowodują, że trójkołowce zaczną cieszyć się dużo większym zainteresowaniem. Na tę chwilę na polskich drogach mamy 1,4 mln motocykli, z czego jedynie 600 stanowią maszyny trójkołowe.

Za wprowadzeniem zmian w życie opowiedziało się PiS, Kukiz’15, Nowoczesna oraz PSL-UED. Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od dnia jej ogłoszenia.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW