Rozwoził alkohol. Przekroczył dopuszczalną masę całkowitą o 230%

20.02.2017 10:57

Do osobliwego zdarzenia doszło na ulicach Legnicy, gdzie mundurowi z dolnośląskiego województwa inspektoratu transportu drogowego zatrzymali niesfornego kierowcę, który przekroczył dopuszczalną masę całkowitą.

Rozwoził alkohol. Przekroczył dopuszczalną masę całkowitą o 230%

Kontroli poddano trzy pojazdy o dopuszczalnej masie własnej do 3,5 ton. Wspólnych mianowników było więcej niż jeden – poza tym, że poruszały się tą samą drogą o podobnym czasie, to jeszcze wszystkie służyły do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji artykułów spożywczych. Jednak najlepsze jest to, że każdy z nich był… przeładowany. Pomiary wykazały następujące wartości – 6120 kg, 7300 kg i 8080 kg.

Ten ostatni przekroczył dopuszczalną masę aż o 230%. Jak się potem okazało – pojazdem przewożono alkohol. Dodatkowo, ładunek umieszczono w taki sposób, że pojazd mocno przechylał się na prawą stronę, co tylko potęgowało powodowane przez niego zagrożenie. Niestabilność w zakrętach to spory powód do zmartwień – w razie wystąpienia nagłej sytuacji drogowej, kierowca miałby nikłe szanse na uniknięcie kolizji.

Kontrole zakończyły się dwoma mandatami karnymi i skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie kierowcę, który tamtego dnia uznany został za niechlubnego rekordzistę. Taki obrót spraw spowodowany był tym, że ten ostatni po prostu nie zgodził się przyjąć mandatu karnego, twierdząc, że nie popełnił wykroczenia.

RadioZET/gitd.gov.pl/MS

Oceń