Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rusza ogólnopolska akcja policji. Za źle ustawione światła będą zabierać dowody rejestracyjne

29.11.2017 12:57
xxx zet

Komenda Główna Policji wspólnie z Komendą Stołeczną Policji, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytutem Transportu Samochodowego, Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowym Instytutem Motoryzacyjnym i operatorem komunikatora Yanosik rozpoczęła drugą edycję kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”.

Rusza ogólnopolska akcja policji. Za źle ustawione światła będą zabierać dowody rejestracyjne fot. policja.pl

Podczas konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię, która odbyła się w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego, organizatorzy przypomnieli kierującym o tym, jak istotne jest oświetlenie zewnętrzne pojazdu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Sporej części zdarzeń, zwłaszcza z udziałem pieszych, można byłoby uniknąć, gdyby kierujący mieli prawidłowo wyregulowane światła. W końcu dobra widoczność do podstawa – im wcześniej zauważymy niebezpieczeństwo, tym szybciej zareagujemy, dzięki czemu będziemy mieli większe szanse na uniknięcie kolizji lub wypadku.

Statystyki dają do myślenia. O ile w maju 2015 roku na polskich drogach śmierć poniosło 25 pieszych, o tyle w parę miesięcy później – w grudniu – zginęło aż 171 przechodniów.

Policjanci w ramach akcji „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów. Jeśli ten element auta wzbudzi wątpliwości funkcjonariuszy, kierowcy zostaną skierowani do stacji diagnostycznych.

O tym, jak istotne jest prawidłowe ustawienie świateł opowiedział mechanik z warsztatu Rafmarmoto:

"

Każdy kierowca przez wzgląd na szacunek do innych uczestników ruchu drogowego, jak i z myślą o własnym bezpieczeństwie, powinien zadbać o prawidłowe ustawienie świateł. Światła nie powinny oślepiać innych, jednocześnie zapewniając dostateczną widoczność po zmroku. Niestety wciąż wiele osób nie dba o swoje pojazdy. A niesprawne auta techniczne niekiedy są wręcz pułapkami na kołach, zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bądźmy ostrożnymi i odpowiedzialnymi kierowcami. "

RadioZET/policja.pl/MS

Zagłosuj

Popierasz takie akcje?

Oceń