Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rusza ogólnopolska akcja policji. Za źle ustawione światła będą zabierać dowody rejestracyjne

29.11.2017 12:57

Komenda Główna Policji wspólnie z Komendą Stołeczną Policji, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytutem Transportu Samochodowego, Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowym Instytutem Motoryzacyjnym i operatorem komunikatora Yanosik rozpoczęła drugą edycję kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”.

Rusza ogólnopolska akcja policji. Za źle ustawione światła będą zabierać dowody rejestracyjne fot. policja.pl

Podczas konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię, która odbyła się w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego, organizatorzy przypomnieli kierującym o tym, jak istotne jest oświetlenie zewnętrzne pojazdu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Sporej części zdarzeń, zwłaszcza z udziałem pieszych, można byłoby uniknąć, gdyby kierujący mieli prawidłowo wyregulowane światła. W końcu dobra widoczność do podstawa – im wcześniej zauważymy niebezpieczeństwo, tym szybciej zareagujemy, dzięki czemu będziemy mieli większe szanse na uniknięcie kolizji lub wypadku.

Statystyki dają do myślenia. O ile w maju 2015 roku na polskich drogach śmierć poniosło 25 pieszych, o tyle w parę miesięcy później – w grudniu – zginęło aż 171 przechodniów.

Policjanci w ramach akcji „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów. Jeśli ten element auta wzbudzi wątpliwości funkcjonariuszy, kierowcy zostaną skierowani do stacji diagnostycznych.

O tym, jak istotne jest prawidłowe ustawienie świateł opowiedział mechanik z warsztatu Rafmarmoto:

"

Każdy kierowca przez wzgląd na szacunek do innych uczestników ruchu drogowego, jak i z myślą o własnym bezpieczeństwie, powinien zadbać o prawidłowe ustawienie świateł. Światła nie powinny oślepiać innych, jednocześnie zapewniając dostateczną widoczność po zmroku. Niestety wciąż wiele osób nie dba o swoje pojazdy. A niesprawne auta techniczne niekiedy są wręcz pułapkami na kołach, zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bądźmy ostrożnymi i odpowiedzialnymi kierowcami. "

RadioZET/policja.pl/MS

Zagłosuj

Popierasz takie akcje?

Oceń