Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ruszyła budowa nowych odcinków drogi ekspresowej S19

06.03.2018 11:15
xxx zet

Pomiędzy Lublinem a Kraśnikiem powstaną kolejne trzy odcinki drogi ekspresowej S19. Dzięki temu zrealizowany zostanie cały odcinek S19 od Lublina do granicy województwa podkarpackiego, który w sumie liczy 75 kilometrów.

Ruszyła budowa nowych odcinków drogi ekspresowej S19 fot. Krzysztof Kaniewski REPORTER

Za dwa skrajne odcinki odpowiedzialna będzie firma Aldesa Construcciones Polska. Zajmie się ona projektem i budową obwodnicy Kraśnika, a także fragmentu S19 pomiędzy węzłami Lublin Węglin i Niedrzwica Duża. Ta pierwsza ma długość 10 km, a koszt jej wykonania ma wynosić 319,5 mln zł. Fragment S19 z kolei ma długość 12 km, a jego koszt to 312,2 mln zł.

Natomiast Mota-Engil Central Europe zaprojektuje i wykona środkowy odcinek od węzła Niedrzwica Duża do węzła Kraśnik Północ. Koszt tej 20-kilometrowej części ma wynosić 498 mln zł.

Na początek obie firmy zaczną opracowywać dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, który najprawdopodobniej uda się uzyskać w połowie 2019 roku. Wtedy rozpoczną się konkretne prace.

Trzy odcinki ekspresówki S19 mają zostać wykonane w okresie 34 miesięcy i zostaną objęte gwarancją na okres 10 lat.  Na wszystkich odcinkach powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o nawierzchni bitumicznej z trzecim pasem rezerwowym na zewnątrz.

Kierowcy pojadą nową trasą w 2021 roku.

RadioZET.pl/MW

Oceń