Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rząd bierze się za przepisy emisji spalin. Wyeliminują sporo samochodów

12.02.2019 09:18

Rząd zamierza zaostrzyć przepisy dotyczące emisji spalin. Nowe zasady pozwolą wyeliminować z polskich dróg stare diesle.

przegląd samochodu fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Rząd zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów. Wszystko za sprawą interpelacji Barbary Chrobak i Jarosława Sachajki z Kukiz’15. Posłowie odnieśli się do zanieczyszczenia powietrza i smogu. Wobec wniosku rząd postanowił zmienić zasady i wprowadzić rozszerzony zakres kontroli w zakresie okresowych badań technicznych pojazdów w kategorii badania emisji spalin m.in. zadymienia.

Emisja spalin: Rząd wprowadza nowe przepisy

Jak podaje „Rzeczpospolita”, na mocy nowych przepisów ma powstać nowe kryterium oceny zadymienia dla samochodów z jednostkami napędowymi na poziomie emisji Euro 5 i Euro 6. Chodzi o auta zarejestrowane od stycznia 2011 roku. Na tę chwilę współczynnik wynosi od 1,5m-1. Jednak zmiany obniżą ten próg do nie więcej niż 0,2 m-1 dla samochodów wolnossących i 3,0m-1 dla pojazdów z agregatami z turbiną.

Dzięki zmianie parametrów wykrywanie niesprawnych filtrów cząstek stałych (DPF) ma być o wiele prostsze. W ostatnim czasie w Polsce coraz więcej właścicieli samochodów decyduje się na wycięcie zepsutych filtrów, których celem jest wyłapywanie ze spalin cząstki sadzy. Z kolei na stacjach diagnostycznych trudno jest sprawdzić, czy ktoś posiada taki filtr, czy nie. Po modyfikacjach w prawie sytuacja ma się zmienić.

Emisja spalin: Zmiany w sprzęcie diagnostycznym

Do poważnych zmian dojdzie także w samych urządzeniach diagnostycznych. Po każdym badaniu pojazdu wyniki znajdą się w archiwum i trafią do rejestru stacji kontroli pojazdów. Pojawią się również w zaświadczeniu, które wydaje diagnosta. Takie działanie ma wywołać obligatoryjne realizowanie pomiarów.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/rp.pl/MW

Oceń