Zamknij

Rząd bierze się za przepisy emisji spalin. Wyeliminują sporo samochodów

Redakcja
12.02.2019 09:18
przegląd samochodu
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Rząd zamierza zaostrzyć przepisy dotyczące emisji spalin. Nowe zasady pozwolą wyeliminować z polskich dróg stare diesle.

Rząd zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów. Wszystko za sprawą interpelacji Barbary Chrobak i Jarosława Sachajki z Kukiz’15. Posłowie odnieśli się do zanieczyszczenia powietrza i smogu. Wobec wniosku rząd postanowił zmienić zasady i wprowadzić rozszerzony zakres kontroli w zakresie okresowych badań technicznych pojazdów w kategorii badania emisji spalin m.in. zadymienia.

Emisja spalin: Rząd wprowadza nowe przepisy

Jak podaje „Rzeczpospolita”, na mocy nowych przepisów ma powstać nowe kryterium oceny zadymienia dla samochodów z jednostkami napędowymi na poziomie emisji Euro 5 i Euro 6. Chodzi o auta zarejestrowane od stycznia 2011 roku. Na tę chwilę współczynnik wynosi od 1,5m-1. Jednak zmiany obniżą ten próg do nie więcej niż 0,2 m-1 dla samochodów wolnossących i 3,0m-1 dla pojazdów z agregatami z turbiną.

Dzięki zmianie parametrów wykrywanie niesprawnych filtrów cząstek stałych (DPF) ma być o wiele prostsze. W ostatnim czasie w Polsce coraz więcej właścicieli samochodów decyduje się na wycięcie zepsutych filtrów, których celem jest wyłapywanie ze spalin cząstki sadzy. Z kolei na stacjach diagnostycznych trudno jest sprawdzić, czy ktoś posiada taki filtr, czy nie. Po modyfikacjach w prawie sytuacja ma się zmienić.

Emisja spalin: Zmiany w sprzęcie diagnostycznym

Do poważnych zmian dojdzie także w samych urządzeniach diagnostycznych. Po każdym badaniu pojazdu wyniki znajdą się w archiwum i trafią do rejestru stacji kontroli pojazdów. Pojawią się również w zaświadczeniu, które wydaje diagnosta. Takie działanie ma wywołać obligatoryjne realizowanie pomiarów.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/rp.pl/MW