Zamknij

Rząd chce pozwolić na jazdę bez prawa jazdy w obecności rodzica

Redakcja
22.05.2018 15:34
młody kierowca za kółkiem
fot. Shutterstock

Rząd chce ułatwić życie młodym kierowcom, aby przed egzaminem na prawo jazdy mogli legalnie się doszkalać. Osoba, która ukończyła szkolenie, będzie mogła usiąść za kółkiem w obecności rodzica.

Ministerstwo Infrastruktury zamierza zmienić przepisy odnośnie do szkolenia kierowców. W tej chwili każda osoba, która ukończy podstawowy kurs w ośrodku szkolenia kierowców, (OSK) ma prawo do skorzystania ze szkolenia uzupełniającego. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach za kółkiem, może spędzić jeszcze za nim trochę czasu, ale wyłącznie pod okiem instruktora. Oprócz tego pojazd, którym się porusza, jest wyposażony w dodatkowe lusterka, a po stronie pasażera mamy też hamulec i sprzęgło.

Natomiast jazdy w prywatnym samochodzie pod okiem rodzica mogą być często ryzykowne zarówno dla osoby kierującej, jak i osoby nadzorującej. Próbowano to zmienić przepisami, które miały wejść w życie 4 czerwca, ale ostatecznie odłożono termin wprowadzenia nowych reguł.

Zagłosuj

Czy popierasz pomysł zezwolenia jazdy w obecności rodzica?

Liczba głosów:

— Tymczasem kierowcy po ukończeniu kursów brakuje często nie tyle umiejętności, ile obycia za kierownicą. Nie wszyscy po zaliczeniu wymaganych 30 godzin czują się pewnie i swobodnie. Dlatego chcemy dać możliwość odbywania dodatkowych jazd z opiekunem — mówi Ministerstwo Infrastruktury.

Jazda bez prawa jazdy: Z kim będzie można wyjechać na drogę?

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy jazda pod okiem opiekuna będzie możliwa dla każdego kandydata, czy tylko dla tych, którzy zaczęli szkolenie przed osiągnięciem wymaganego wieku. Na pewno osoba, która znajdzie się na fotelu pasażera, będzie musiała być spokrewniona z przyszłym kierowcą. W praktyce będzie mogła to być matka, ojciec lub prawny opiekun.

Jazda bez prawa jazdy: Gdzie nie będzie można jeździć?

Dodatkowym wymogiem będzie posiadanie prawa jazdy przez nadzorującą osobę przez co najmniej pięć lat, a samochód będzie musiał być wyposażony w dodatkowe lusterka. Jazdy na autostradach czy drogach ekspresowych będą zakazane. Jednak jak wynika z badań, wielu świeżo upieczonych kierowców nie potrafi jeździć na drogach szybkiego ruchu.

Proponowany pomysł nie dla wszystkich wydaje się dobry. Pojawiły się głosy, że osoba mające pięcioletnie doświadczenie nie będzie miała odpowiednich kompetencji do udzielania rad przyszłemu kierowcy.

Sprawdź, czy zdałbyś test na prawo jazdy. Rozwiąż QUIZ!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
fot. PWPW

Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto.dziennik.pl/MW