Zamknij

Rząd chce wprowadzić kolejne obowiązkowe wyposażenie w autach

Redakcja
09.07.2018 09:22
policjant

Ministerstwo Infrastruktury zamierza wprowadzić kolejne zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowe przepisy zakładają obowiązek posiadania w każdym aucie apteczki. Oprócz tego resort przygotowuje kary dla kierowców, którzy trzymają za małe odstępy między samochodami.

Kiedy popatrzymy w statystyki bezpieczeństwa na drogach UE, okazuje się, że Polska jest daleko w tyle za państwami Europy Zachodniej. Powodem lepszych wyników są bardziej rygorystyczne przepisy w tamtych krajach. W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury szykuje poważne zmiany dla kierowców.

Zmiany dla kierowców: Obowiązek wożenia apteczki i koniec „jazdy na zderzaku”

Dziennik „Rzeczpospolita” poinformował, że resort do końca 2018 roku zamierza wprowadzić zmiany w przepisach w zakresie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Modyfikacje niosą za sobą obowiązek posiadania w każdym samochodzie osobowym apteczki doraźnej pomocy.

Dodatkowo rząd planuje wprowadzenie kar dla zmotoryzowanych, którzy trzymają za małe odstępy między pojazdami na drogach szybkiego ruchu. Obecnie trwają analizy odległości, która będzie bezpieczna. Przykładowo we Francji obowiązuje zasada: odstęp ma wynosić tyle metrów, ile połowa prędkości. Załóżmy, że jedziemy 120 km/h, wówczas musimy zachować 60 m odstępu. Za zlekceważenie przepisu tamtejszym kierowcom grozi mandat w wysokości 75 euro.

Jeszcze jedną zmianą jest wprowadzenie obowiązku utworzenia tzw. korytarza życia na autostradach, co obecnie jest jedynie dobrą wolą ze strony kierowców.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/rp.pl/MW