Zamknij

Rząd wprowadza nową opłatę jakościową. Kierowcy będą płacić więcej

Redakcja
16.07.2018 14:07
przegląd samochodu
fot. PAP

Kierowców dotknie nowa opłata jakościowa, która będzie obowiązywać w każdym badaniu technicznym przeprowadzonym w stacji kontroli pojazdów. Nowelizacja ustawy niesie też kary dla spóźnialskich, którzy będą zwlekać z dokonaniem badania.

Nowy projekt ustawy Prawa o ruchu drogowym autorstwa Ministerstwa Infrastruktury niesie za sobą nowe opłaty jakościowe. Marek Chodkiewicz, podsekretarz w resorcie, tłumaczy, że zmiany w systemie badań technicznych mają na celu utrzymanie pojazdów na bezpiecznym poziomie w trakcie ich eksploatacji. W związku z tym postanowiono wprowadzić nową opłatę jakościową w wysokości 4 zł.

Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że właściciele albo posiadacze samochodu będą musieli dodatkowo zapłacić za każde badanie techniczne, które zostanie przeprowadzone w stacji kontroli pojazdów.

Nowa opłata jakościowa: Na co pójdą pieniądze?

Zgodnie z ustawą nowa opłata jakościowa trafi na rachunek Transportowego Dozoru Technicznego, a wszystkie środki będą przeznaczone „na zapewnienie prawidłowej jakości badań technicznych pojazdów”.

Nowa opłata jakościowa: Kary dla spóźnialskich

Wszyscy spóźnialscy, którzy będą zwlekać z przeprowadzeniem badania technicznego, zostaną obciążeni karami. W przypadku badania, które wykonano 45 dni po terminie jego ważności, na właścicieli nałożona zostanie opłata sanacyjna. Wówczas opłata ma zostać jednorazowo podwyższona o 60 proc. ceny badania technicznego.

Jednocześnie Marek Chodkiewicz uspokoił wszystkich kierowców i poinformował, że projekt ustawy nie przewiduje podwyżek dotychczasowych stawek opłat za badanie techniczne czy rejestrację pojazdu.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/tvn24bis.pl/MW