Zamknij

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje ws. pieszych. Rewolucja na drogach?

Redakcja
11.02.2019 11:51
przejście dla pieszych
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK East News

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił o wsparcie dla pieszych do Ministerstwa infrastruktury. Chodzi o większe przywileje dla tych uczestników ruchu drogowego.

Piesi nie mogą czuć się bezpiecznie na naszych drogach. Według badań coraz częściej dochodzi do ich potrąceń, a winę zazwyczaj ponoszą kierowcy, którzy nie ustępują im pierwszeństwa. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Infrastruktury o wprowadzenie nowego przepisu w Prawie o ruchu drogowym.

 

Dzięki zmianie piesi mieliby pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych. Tylko w jaki sposób taka osoba ma zasygnalizować kierowcom, że chce przejść przez ulicę? Adam Bodnar wyjaśnił, że wystarczy stanąć i czekać na możliwość przejścia. Wówczas zmotoryzowani musieliby przepuścić pieszego.

Przejście dla pieszych: Zmiany poprawią bezpieczeństwo?

Rzecznik RPO stwierdził, że taka zmiana poprawi bezpieczeństwo pieszych. Prowadzący pojazd musieliby zachować jeszcze większą ostrożność, kiedy będą wiedzieć, że muszą przepuścić nie tylko osobę, która już weszła na pasy, ale również oczekującą na wejście. Na tę chwilę kierowcy muszą przepuścić jedynie pieszych znajdujących się na pasach, a Prawo o ruchu drogowym nic nie mówi o nakazaniu szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW