Zamknij

Rzecznik Praw Obywatelskich: stawki za holowanie pojazdu są niezgodne z prawem

Redakcja
13.03.2018 09:34
holowanie pojazdu
fot. Artur Zawadzki REPORTER

Uchwalona przez Radę Warszawy decyzja o wysokość opłat za odholowanie samochodów z 2016 roku jest nieważna. Takie orzeczenie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Cała sprawa zaczęła się od skargi Rzecznika Praw Obywatelskich, który oskarżył władze stolicy o wygórowane stawki za usunięcie pojazdu. Dodatkowo RPO uważa, że Rada Warszawy podejmując tę uchwałę naruszyła obowiązujące przepisy, które mówią, że stawka opłat powinna być adekwatna do rzeczywistych kosztów usuwania aut, które obowiązują na terenie danego powiatu.

Kontrowersyjny przepis i wysokie ceny

W międzyczasie Rada Warszawy ustaliła maksymalne stawki, na jakie pozwalają krajowe przepisy. Zgodnie z nimi za odholowanie samochodu do 3,5 tony zapłacimy 478 zł, a powyżej 16 ton aż 1247 zł. Natomiast opłata parkingowa wynosi kolejno 37 i 132 zł za dobę.

Według sądu, Radzie chodziło wyłącznie o kwestie finansowe, co jest niezgodne z prawem, ponieważ pobierane opłaty nie powinny być źródłem dochodów dla miasta ani metodą karania kierowców. Jedynym celem powinno być pokrywanie kosztów za usunięcie samochodu.

Skarga kasacyjna

Być może władze miasta złożą kasację od wyroku, wyjaśniając, że m.in. to miasto opłaca wszelkie koszty administracyjne za usunięcie pojazdów z ulic, które są wyższe od sumy kosztów holowania, które obowiązują na rynku lokalnym.

W razie utrzymania wyroku, wszyscy ukarani za odholowanie samochodów będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów, które zostały bezprawnie nałożone.

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył łącznie trzy skargi za  wysokie opłaty w związku z odholowaniem pojazdów: pierwsza odnośnie uchwały z 2015 roku, którą uchylono oraz tej z 2017 roku, która aktualnie czeka na rozpatrzenie.

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW