SUV-y nieustannie zyskują na popularności

30.06.2017 13:13

Jak wynika z danych przedstawionych przez firmę JATO Dynamics, analizującą rynek samochodowy, udział SUV-ów i crossoverów w europejskim rynku w maju 2017 roku wyniósł blisko 28%! Tym samym odnotowano wzrost względem analogicznego okresu 2016 roku o 3,5%.

SUV-y nieustannie zyskują na popularności fot. materiały prasowe

Producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę. I co za tym idzie – co chwilę prezentują coraz to nowsze modele właśnie z segmentu crossoverów i SUV-ów, wypełniając kolejne nisze. Eksperci spodziewają się dalszych wzrostów. W samym maju 2017 roku w Europie zarejestrowano prawie 398 000 egzemplarzy aut o nadwoziu SUV. Na drugim miejscu znalazły się pojazdy segmentu B (306 000 sztuk), a na trzecim – klasy C (270 000). Prym wiedzie przede wszystkim Nissan Qashqai. Popularne są również Volkswagen Tiguan, Peugeot 2008, Renault Captur i Opel Mokka.

Klienci w tego typu autach doceniają większy prześwit, czy podwyższoną pozycję za kierownicą, pozytywnie wpływającą na komfort, widoczność i subiektywne poczucie bezpieczeństwa.

SUV-y są europejskim hitem od 2015 roku. Właśnie wtedy po raz pierwszy w historii to samochody w tym nadwoziu zdominowały rynek i pozostałe segmenty na Starym Kontynencie. Wówczas sprzedano łącznie ponad 3,2 milionów „terenówek”. To wzrost o 24%, przy udziale w rynku na poziomie 22,5%.

Potwierdza to także analityk w JATO Dynamics – Felipe Munoz:

"

Podobnie jak w Amerykanie, tak i Europejczycy powoli przesiadają się w SUV-y, faworyzując pojazdy terenowe lub pseudoterenowe. W 2015 roku segment ten zaliczył największy wzrost, dzięki temu że duża część konsumentów odeszła od tradycyjnych aut, w tym vanów, wybierając SUV-y i crossovery. Zarówno kwestie ekonomiczne, społeczne, jak i niższe ceny paliw wpłynęły na taki stan rzeczy. "

RadioZET/MS

Oceń