Zamknij

Samochód przeładowany o kilka ton. Kara przekroczyła wartość pojazdu [FOTO]

Maciej Walasek
14.03.2019 12:49
przeciążony samochód
fot. GITD

Niedaleko Maksymilianowa patrol wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał ciężarówkę, która była przeładowana o pięć ton. Dodatkowo kierowca, będący jednocześnie przedsiębiorcą, nie miał żadnych uprawnień do wykonywania transportu i nie posiadał tachografu.

Wielkopolski patrol ITD na drodze wojewódzkiej zatrzymał do kontroli pojazd, który z daleka przyciągnął uwagę inspektorów. Okazało się, że auto było w katastrofalnym stanie technicznym. Samochód był bardzo przeciążony, o czym świadczyła bardzo wygięta rama. Auto o masie całkowitej do 7,4 tony wraz z ładunkiem ważyło… 12,4 tony.

Zagłosuj

Czy kierowca powinien być surowiej ukarany?

Liczba głosów:

W trakcie kontroli wykryto liczne usterki, które dyskwalifikowały pojazd do dalszej jazdy: wycieki płynów eksploatacyjnych, pęknięta szyba czołowa, uszkodzone klosze lamp oraz nadmierna korozja ramy i nadwozia. Jednak to był dopiero początek przewinień. Kierujący był jednocześnie przedsiębiorcą. W dokumentach posiadał jedynie prawo jazdy. Mężczyzna nie miał innych potrzebnych uprawnień, takich jak: badania lekarskie i psychologiczne, pozwolenie do wykonywania działalności w przewozie rzeczy. Nie dysponował także świadectwem kwalifikacji kierowcy. Sam zainteresowany tłumaczył, że nie wiedział, że musi mieć takie dokumenty.

Przeładowany pojazd: Wysoka kara ITD

Inspektorzy ITD znaleźli w pojeździe tachograf bez ważnego badania okresowego. Poza tym przedsiębiorca nigdy nie rejestrował czasu pracy za pomocą tego urządzenia. Mężczyzna został ukarany na łączną kwotę 17 tysięcy 500 złotych, a samochód odjechał na lawecie. Wobec kierowcy wszczęto postępowanie administracyjne.  

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/gitd.gov.pl/MW